30. kolovoza – 3. rujna 2012.
(KRALJEVSKA I KMETSKA POZORNICA)
24.08 – 09.09. – VILENJACI I VILE – Izložba Jasmine Kosanović
Izlozi Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica
PONEDJELJAK – SRIJEDA (27. – 29.08.)
19,00 sati – prikazivanje filmova sa srednjovjekovnom tematikom
Pučko otvoreno učilište / Kino Velebit – ulaz besplatan
ČETVRTAK (30.kolovoza)
Otvorenje izložbe „Arheologija na prostoru koprivničke tvrđave“ na tri gradske lokacija:
19,00 sati – Muzej grada Koprivnice, Trg dr.L.Brozovića ( prizemlje)
19,30 sati – Samostan Sv. Antuna Padovanskog, Franjevačka 1 (južno krilo, prizemlje)
19,45 sati – Državni arhiv u Varaždinu – Sabirni arhivski centar Koprivnica
(zgrada Oružane,1 kat)
19,00 – srednjovjekovni sajam (domaći obrtnici)
viteške interaktivne radionice (gađanje lukom i strijelom)
srednjovjekovno kazalište
nastupi srednjovjekovnih zabavljača – vatreni show, žongler, štulaši
podizanje lomače
SVAKODNEVNI PROGRAM
PETAK (31.kolovoza) od 17,00 sati
SUBOTA i NEDJELJA ( 01. i 02. rujna) od 10,00 do noćnih sati:
najveći srednjovjekovni prodajni sajam ovog dijela Europe (obrtnici i trgovci, alkemičari…)
najbogatija ponuda srednjovjekovnih jela i pića ( pečeni vol, vepar, zec, fileki, pivo Pan, vino i medovina)
život u srednjovjekovnim viteškim logorima
izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara
viteške igre i čarke (borbe i natjecanja vitezova, gađanje lukom i strijelom, buzdovanom, borbe mačevima, helebardama, arkebuzima i mušketama, pucanje iz topova)
viteške interaktivne radionice (gađanje lukom i strijelom, samostrelima,…)
nastupi srednjovjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, štulaši
gađanje opsadnim spravama
srednjovjekovni svirači i bubnjari
srednjovjekovni vrtić – plesovi i predstave
dječji srednjevjekovni glazbeni sastav iz Rusije
srednjovjekovne radionice starih zanata za djecu i odrasle
srednjovjekovni tabori i nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije, Slovačke, Češke, Poljske, Njemačke, Austrije, Mađarske i Hrvatske
dnevne i noćne opsade Koprivnice
mistični noćni život u renesansnoj Koprivnici pod mjesečinom i bakljama
31. kolovoza – PETAK
17,00 – početak programa
17,30 – srednjovjekovno kazalište
18,00 – generalna proba za bitku pod Koprivnicom
18,30 – nastupa Ursus iz Slovačkih
19,00 – nastup glazbene skupine iz Češke – Rattus Rattus
19,30 – nastup viteške skupine Opolskie Bractwo Rycesrkie iz Poljske
20,00 – vatreni show Koprivničkih mušketira
noćni život u viteškim logorima
01. rujna – SUBOTA
Dan otvorenih vrata pivovare Carlsberg Croatia
Besplatni Renesansni PAN vlak iz Zagreba, polazak 10,06, povratak u 20,50
Besplatni Renesansni PAN autobus iz Varaždina ( ugibalište kod Željezničkog kolodvora) polazak u 10,30, povratak u 20,00
9,00 – 13,00 – KUPUJMO HRVATSKO – Zrinski trg – organizator HGK
10,00 – dolazak kralja LUDOVIKA ANŽUVINCA s pratnjom te ubiranje maltarine
10,30- predstavljanje Povijesne grupe iz Castiglion Fiorentino, Italija (Gruppo strorico e
sbandieratori Castiglion Fiorentino)
11,00 – svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova na Zrinskom trgu, slikanje s
građanima i posjetiteljima
11,45 – kretanje kraljevske povorke prema bedemima
KRALJEVSKA POZORNICA
12,00 – dolazak na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje građanima Koprivnice
predstavljanje viteških skupina
proglašenje Koprivnice slobodnim kraljevskim gradom
darivanje Kralja, nastup zabavljača
13, 15- nastup glazbene grupe iz Mađarske
14,00 – dolazak Hermana II Celjskog – „Srednjeveška skupina Celjani“
NASTUPI IZVOĐAČA NA KRALJEVSKOJ (GORNJA) POZORNICI DO VEČERNJIH SATI
NASTUPI IZVOĐAČA NA KMETSKOJ (DONJA) POZORNICI DO VEČERNJIH SATI
16,00 – dnevna opsada grada i napad na utvrdu -Vitezovi Zelingradski i ostale viteške skupine
– opkopi
Večernji sati
Program u opkopima
osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
noćni napad na Grad –gađanje vatrenim kuglama i
strelicama,topovima,mušketama, arkebuzama
vatreni show (Koprivnički mušketiri)
noćni život u renesansnoj Koprivnici i viteškim taborim
02.rujna – NEDJELJA
12,00 – početak programa
NASTUPI IZVOĐAČA NA KRALJEVSKOJ (GORNJA) POZORNICI DO VEČERNJIH SATI
NASTUPI IZVOĐAČA NA KMETSKOJ (DONJA) POZORNICI DO VEČERNJIH SATI
Večernji sati
– napad na Grad
osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
nastup gutača vatre i žonglera vatrenih kugli
vatreni show (Koprivnički mušketiri)
noćni život u renesansnoj Koprivnici i viteškim taborim
03.rujna – PONEDJELJAK- Bedemi
8,00 – 12,00 sati
sajmeni dan potvrđen poveljom Ludovika Anžuvinca iz 1356. godine
srednjovjekovni sajam
Napomene: posjeta manifestaciji te parkiranje u neposrednoj blizini mjesta održavanja festivala su besplatni
Organizator pridržava pravo izmjene i dopune programa
Sudionici:
Viteške skupine iz Hrvatske
Vitezovi Zelingradski (Sv. Ivan Zelina)
Red vitezova Ružice grada (Orahovica)
Čuvari grada Zagreba
Dubovački streličari (Karlovac)
Kliški uskoci (Klis)
Vitezovi Vranski (Pakoštane)
Šibenska gradska straža (Šibenik)
Red Srebrnog zmaja (Zagreb)
Praškocijeve haramije
Aureus Unicornis (Zagreb)
Ordo Saneti Viti (Rijeka)
Udruga Vitezovi glogovog zdenca
Streličarski klub Koprivnica
Koprivnički mušketiri i haramije
Viteške skupine iz inozemstva
Aramis (Slovačka)
Markus M (Češka)
Ursus (Slovačka)
Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
Dječji srednjevjekovni glazbeni sastav iz Rusije
Skupina iz Austrije
Skupina iz Njemačke
Egger (Mađarska)
Vitezi Otoški (Slovenija)
Crni vitezovi ( Mađarska-Kapošvar)
Janez Kamniški( Slovenija)
Društvo Cesarsko-Kraljevi (Slovenija)
Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja (Slovenija)
Povijesna skupina Celjani (Slovenija)
Povijesna skupina iz Monselice (Italija)
Povijesna Grupa iz Castiglion Fiorentino (Italija)