Darko Pernjak predstavit će novu knjigu Pisani prostor koja govori o muškarcu koji se prilagođava modernom društvu

Što se tiče forme pisanja uzor je našao u Hemingwayu koji, naglašava, u tri rečenice i pet riječi dočara sami srž.

0
Foto: Ivan Balija
- Oglas -

Darko Pero Pernjak koprivnički je književnik koji se samozatajno bavi pisanjem i objavljivanjem knjiga preko dvadeset godina. U tom periodu posebno je zanimljivo je da se vrlo često deklarirao čvrstim prozaikom te u svojim biografijama navodio da se bavi isključivo pisanjem proze u svim formama da bi mu posljednja knjiga naslova Pisani prostor, koja će biti promovirana u petak 29. ožujka u Galeriji Mijo Kovačić u 19 sati u Koprivnici, bila zbirka poezije. Bit će zanimljivo čuti osobno od autora što se to promijenilo u njegovu pisanju, što ga je to ponukalo da počne pisati pjesme.

Zbirka se sastoji se od pedesetak pjesama poredanih u pet ciklusa naslova Prednja vuča, Glupa situacija, Točka B, Queens i Brisani prostor. Lirski subjekt u Pernjakovim pjesmama je suvremenik, dionik moderne, brze, bespoštedne neoliberalne civilizacije u kojoj se teško snalazi.

U pjesmama Pernjak propituje smisao života u takvim okolnostima, istovremeno zapravo pokušavajući dati i odgovor na to pitanje. Živi se radi sebe, ne radi društva u kojem se živi i svakako se treba oduprijeti devijacijama koje moderno društvo pojedincu nameće.

Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
- Oglas -

U tom smislu važno je prepoznati trenutak kad je potrebno da se pojedinac okrene sebi, postavi sebe na prvo mjesto, a ne recimo poslovne obaveze ili pretpostavljana očekivanja ostvarenja principa uspješnosti pod svaku cijenu od šire zajednice. Pojedine pjesme sastoje se od svega tri stiha, dok se neke protežu i na nekoliko stranica. Pisane su u slobodnom stihu na književnom standardu.

Pisani prostor objavljena je u srpnju 2018. godine u nakladi Umjetničke organizacije Artikulacije koja je svojim istoimenim književnim časopisom postala poznata diljem Hrvatske te u svojoj nakladi ima zbirke pjesama već nekoliko znamenitih pjesničkih imena.

Opremljena je izvrsnim fotografijama umjetničkog fotografa Krunoslava Večenaja s kojima se prožima u tolikoj mjeri da je većina čitatelja uvjerena da se radio o koautorskom radovima, što ipak nije slučaj.

Sasvim osobno razgovarali smo sa svestranim Pernjakom koji naglašava kako se čovjek s inspiracijom za pisanje zapravo rodi. Pisanjem se počeo baviti prije tri godine, objavio je 13 knjiga, a sve je počelo s pričama za djecu i nekim žanrovskim pričama. Pisanje pjesama za njega je predstavljalo izazov koji je na koncu i prihvatio. Naglašava da je sam sebe istraživao i želio sam prenijeti snažnu poruku kroz pjesme koje se ljudima sviđaju. Družio se s pjesnicima i njihove su kritike bile dobre.

Foto: Ivan Balija

Smatram da su umjetnici u većoj mjeri senzibilni i da imaju povećanu osjetljivost na pojave koje život stvara. Važna su iskustva koja imam i priče koje stvaram kroz njih. Naravno, talent je vrlo bitan. U istoj mjeri kao i rad iz kojeg nastaju zanimljive priče i pjesme. Uzora nemam, ne imitiram i ne slijedim nikoga – rekao je Pernjak.

Pisani prostor zapravo je njegova autoanaliza koja je prožeta egzistencijalnim pitanjima smisla života u ovo moderno vrijeme.

– Suvremeno vrijeme stvara drugačiju perspektivu na život. Tako pišem o muškarcu u mlađim, srednjim godinama. Njegovom stapanju s društvom, načinu na koji da se uklopi u moderno vrijeme. Pisani prostor obuhvaća i očekivanja okoline i kako se poslovni čovjek nosi s time. Proces je to samoanalize na kojoj sam radio – naglašava on.

Riječ je o urbanom tekstu i suvremenom muškarcu koji promišlja što nam donosi, kako kaže, apikalipsa, pojam koji sam uvodi.

– Naime, pitanje je što će se dogoditi kada nestanu pčele, kada nam ruke i noge zamijene strojevi i što vidi oko velikoga brata. Tu su i neizostavne ljubavne teme, definiranje ljubavi i bračne nevjere – istaknuo je Pernjak.

Što se tiče forme pisanja uzor je našao u Hemingwayu koji, naglašava, u tri rečenice i pet riječi dočara sami srž.

– Obitelji je uvijek ta kojoj prvoj čitam ono što napišem. Tako sam pred kćeri čitao o čovjeku koji ulazi u McDonalds i naručuje hamburger i tek onda svi shvate da isti taj čovjek ima nož u leđima. Zaokupljeni smo mobitelima, otuđeni smo jedni od drugih, svi gledamo svoja posla. Pjesma je zove Kao da je ništa i meni je najdraža. Doprla je do moje kćeri i to je zapravo najvažnije. Da se zapitamo kakvi smo ljudi postali, kakvo smo društvo – objasnio je Pernjak.

Za sebe kaže da se trudi biti dobar prijatelj, suprug i otac. 

– Nastojim živjeti zanimljivo, znatiželja mi nema granicu. Volim i putovati, sam si organiziram putovanja u Europske metropole. Obožavam i šetačke ture. Bavim se i prodajom vina pa često spajam ugodno s korisnim družeći se s vinarima – otkrio nam je Pernjak koji ima neostvarenu želju, a ta je da otputuje na drugi kontinent, a neke planove već ima.

Ima on i mnogo anegdota vezanih za ljude koji čitaju i vole njegove knjige.

– Za roman Pozitivna nula jedna mi je ozbiljna književna kritičarka rekla da ima dobru podlogu za film, a za American Bob dobio sam najviše pohvala. Roman se čita i posuđuje te ima konstantu što me raduje. A u pripremi imam i novi krimić i ljubić – najavio je Pernjak.

Darko Pero Pernjak – pozivnica

- Oglas -
 
 

Exit mobile version