Evo zašto je bolje imati drvene kuhače nego metalne ili plastične

Metalni pribor može i oštetiti posuđe i tave, sastrugati i pomiješati sa hranom premaz posuđa pa ćete ga konzumirati

0
natjecanje obrtnicka md
Foto: Marko Dedić
- Oglas -

Drvo je porozno i zadržava vodu, pa ljudi misle da se ondje razmnožavaju bakterije.

No, kako piše 24sata, drvo ima jedinstvena antibakterijska svojstva. To ne znači da uopće ne sadrži bakterije, nego da zahtijeva prikladne metode čišćenja. Činjenica je da se bakterije sporije razmnožavaju na drvenim površinama.

Nadalje, kisela hrana poput rajčica ili octa mogu oštetiti metalni pribor. Kad metalni pribor dođe u dodir sa kiselom hranom može promijeniti njezin okus i stvoriti metalnu aromu. Za razliku od toga, drvene kuhače uopće ne reagiraju.

- Oglas -

Također, metal je odličan vodič topline što nije dobro za hranu. Metalne kuhače mogu promijeniti temperaturu hrane. Kako metalni pribor upija toplinu, može prouzročiti opekline ili će miješanje hrane postati neugodno. Plastični pribor se pak topi na visokim temperaturama pa morate paziti da ga ne ostavite u loncu dok je na vatri.

Metalni pribor može i oštetiti posuđe i tave, sastrugati i pomiješati sa hranom premaz posuđa pa ćete ga konzumirati. Usto, metalni pribor može izgrepsti nehrđajuće posuđe koje će prouzročiti hrđanje. Drveni pribor je manje krut i puno je nježniji prema loncima i tavama.

Na kraju, drvene kuhače izrađene su od čvrstog komada drveta i traju puno duže od plastičnih ili metalnih kuhača koje se sastoje od više dijelova. Vjerojatnost da će se slomiti ili raspasti je manja, a ako se o njima dobro brinete, mogu potrajati i godinama.

- Oglas -
 
 

Exit mobile version