FOTO Kuhar Zlatko Sedlanić otkrio nam je recept za pripremu podravskog prvomajskog graha, evo koji je tajni sastojak ukusnog variva u kojem će sutra uživati brojni građani

Za ovogodišnji Pratnik rada, Podravka će za građane i građanke pripremiti 3500 porcija podravskog graha za koji je potrebno 260 kilograma graha, 320 kila suhomesnatih proizvoda, 25 limenki gotovog dinstanog luka, osam limenki ajvara te različite količine začina

0
Foto: Ivan Balija
- Oglas -

Glavno obilježje Međunarodnog praznika rada koji se slavi svake godine 1. svibnja, svakako je ukusni grah, koji je prava poslastica. Verzija i recepata je mnogo, svatko tvrdi da je njegov grah najbolji, a mi smo odlučili istražiti koja je tajna prvomajskog kuhanog graha koji će se ove nedjelje dijeliti građanima i građankama Koprivnice ispred Gradske tržnice.

Tajne nam je otkrio Zlatko Sedlanić, dugogodišnji kuhar Podravke i specijalist kulinarstva koji je prvosvibanjski grah u Koprivnici doveo do savršenstva.

Najbolji grah radi se na mesnoj bazi i Podravkinim prehrambenim proizvodima

– Povijesno gledajući, Podravci i Podravke su poznati po ukusnim delicijama među kojima je i kuhani grah. Na prostoru Republike Hrvatske prvomajski grah se kuha na različite načine, većina kuhara pokušava reinkarnirati poznati ‘vojnički’ grah, koji nije pravljen na mesnoj bazi. Po meni, najbolji grah je onaj podravski, koji se radi na bogatoj mesnoj bazi i Podravkinim prehrambenim proizvodima – objasnio je kuhar Sedlanić.

Kuhar Zlatko Sedlanić, Podravka, tajne graha, grah
Foto: Ivan Balija
- Oglas -

Za ovogodišnji Prvi Maj, Podravka će za građane i građanke pripremiti 3500 porcija podravskog graha za koji je potrebno 260 kilograma graha, 320 kila suhomesnatih proizvoda, 25 limenki gotovog dinstanog luka, osam limenki ajvara te različite količine začina. Podravkin grah kuha se u osam kotlova od kojih svaki ima zapremninu od 300 litara, a za vrhunski grah potrebno je tri do četiri sata kuhanja na laganoj vatri.

Kvaliteta kuhanog graha ovisi o temeljcu

– Grah se ‘namače’ u vodi između osam i 12 sati, uz to da ga je potrebno tri puta ispirati kako ne bi upio previše vode, a paralelno se radi temeljac u kojemu je tajna dobrog podravskog graha. Za temeljac je potrebno pomiješati povrtni FANT za grah i varivo, đuveč, ajvar, Vegetu, sol, papar, crvenu začinsku papriku, feferone i chilli – poručuje Sedlanić.

Nakon toga slijedi obrada graha suhomesnatim proizvodima.

Špek hamburger, rolana lopatica i kranjske kobasice, a važna je i ‘zaprška’

– U polukuhani grah dodaje se gotov dinstani luk, temeljac koji smo prethodno pripremili te suhomesnati proizvodi među kojima su neizostavni špek hamburger, rolana lopatica, kranjske kobasice i podravski špek – objasnio je Sedlanić.

Foto: Ivan Balija

Nakon što se grah zapeče, završna faza svodi se na pripremu tamne ‘zaprške’ koja se ubacuje u smjesu graha, temeljca i suhomesnatih proizvoda.

– Završna faza je također izuzetno bitna, a tamna ‘zaprška’ radi se od oštrog ili glatkog brašna te jestivog suncokretovog ulja ili domaće svinjske masti. Nakon što smo pomiješali sve sastojke, grah se ‘peče’ do zlatno žute boje uz dodavanje vode po određenoj količini – zaključio je Sedlanić.

Priprema podravskog graha nije ni malo jednostavna, ali kako kaže i sam Sedlanić, uz dobru ekipu i gladne građane grah se može dovesti do savršenstva. Moramo priznati da smo nakon poslušanog recepta i sami ogladnjeli te ćemo sutra sigurno otići po porciju podravskog graha.

Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
Foto: Ivan Balija
- Oglas -
 
 

Exit mobile version