FOTO Ima li Koprivnica dovoljno kvalitetna dječja igrališta?

0
MG
Dječje igralište na koprivničkom Trgu kralja Zvonimira // Foto: Matija Gudlin
- Oglas -

Građanska inicijativa Koprivnica kakvu zaslužujemo traži izgradnju senzoričkog parka za djecu s poteškoćama u razvoju. S druge strane, u koprivničkom Komunalcu kažu kako je njihova namjera omogućiti da se sva djeca mogu igrati na istim dječjim igralištima.

Nedavno je u Koprivnici na Trgu kralja Zvonimira uređeno novo dječje igralište na kojem su uklonjene stare sprave i postavljena nova igrala.

– Igralište ima moderne sadržaje koji omogućavaju djeci zadovoljavanje svih njihovih potreba, interesa i želja. Prilikom odabira igrala na ovoj lokaciji konzultirali smo stručnjake, tako da elementi koji su ugrađeni pružaju mogućnost igre različitih dobnih skupina djece, uključivo i djece s posebnim potrebama i teškoćama u razvoju – poručili su iz koprivničkog Komunalca.

Međutim, građanska inicijativa Koprivnica kakvu zaslužujemo smatra da je upravo to igralište napravljeno nepromišljeno jer se, kako kažu, sprave razmjestilo bez jasnog reda, međusobnih staza poveznica i bez podloga, na zemlju ili u pijesak. Osim toga, općenito su nezadovoljni stanjem na svim dječjim igralištima na koprivničkom području.

- Oglas -

– Bez obzira na starost, korištenje i brojnost sprava, ona su u lošem stanju. Ne postoji njihovo sustavno, redovito i cjelovito održavanje – istaknuli su Miodrag Maričić, Siniša Bosanac, Nino Hat i Mira Adamović, ispred inicijative, te predlažu izgradnju senzoričkog parka u koprivničkom parku koji bi bio prvenstveno namijenjen i djeci s poteškoćama u razvoju.

Objasnili su kako s obzirom na broj novorođene djece postoji potreba za ovakvim vidom rehabilitacije za oko 150-ero djece od jedne do sedam godina samo s područja grada Koprivnice.

– Budući da smo Grad prijatelj djece, u kojemu radi Centar za rehabilitaciju djece s poteškoćama, inzistiramo da se povede briga o potrebama te djece – poručili su iz Inicijative.

S druge strane, u koprivničkom Komunalcu kažu kako je njihova namjera i namjera Grada Koprivnice omogućiti da se sva djeca mogu igrati na istim dječjim igralištima, a ne da se djeca s posebnim potrebama i djeca s poteškoćama u razvoju odvajaju u posebna dječja igrališta.

– Već smo uredili neka dječja igrališta koja, između ostalih, zadovoljavaju potrebe i djece s posebnim potrebama te djece s teškoćama u razvoju. Prije nekoliko godina igrala koja zadovoljavaju potrebe djece s poteškoćama u razvoju postavljena su i na dječjem igralištu na Gradskim bazenima Cerine koja su idealna za nepokretnu djecu ili djecu s motoričkim smetnjama – kažu u Komunalcu.

Usto, na Trgu kralja Zvonimira postavljene su njihalice na opruzi i vrtuljak satelit koji stimuliraju osjetila te se koriste u terapiji djece s raznim teškoćama u razvoju.

Na tragu druženja i zadovoljavanja potreba sve djece na jednom prostoru neovisno o njihovom psihofizičkom razvoju, u Komunalcu najavljuju obnavljanje i izgradnju dječjeg igrališta na Trgu podravskih heroja na kojem se planiraju ugraditi igrala koja će zadovoljiti potrebe sve djece, ali i rekonstrukciju svih postojećih.

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

  1. Prvo. Koja je razlika izmedju djece s posebnim potrebama te djece s teškoćama u
    razvoju? Ocito u Komunalcu i gradskoj upravi ne znaju sto je Sheratonska deklaracija pa i na banalnom primjeru terminologije padaju.
    Drugo. Senzoricke parkove mogu koristiti i djeca s teskocama u razvoju ali i djeca bez teskoca te se ne radi o radvajanju djece nego naprotiv u omogucavanju integracije djece s teskocama sa onom djecom bez teskoca. No oni koji upravljaju gradom prijateljem djece nisu svjesni ili nisu sposobni shvatiti sto su senzoricki parkovi te imamo stoga ovakve besmislene odgovore.

  2. Dječja igrališta u gradu bez obzira na starost, korištenje i brojnost sprava, u lošem su stanju. Razloga za to je mnogo, a najčešće spominjani je, vjerovali ili ne: „briga o djeci“!? A ta „ briga o djeci“, jer sprave na igralištima podliježu strogim sigurnosnim provjerama, je dovela do stanja u kojemu se igrališta nalaze danas. Naime, redovitog pregleda i održavanja sprava nema jer je za ovo, kao i za niz drugih ne-matičnih poslova, zadužen Komunalac.
    Najnoviji primjer nedovoljno promišljenog zahvata jest dječje igralište na Trgu kralja Zvonimira. Ondje je uklonjeno više od desetak sprava da bi ih se zamijenilo s upola manje, modernijih i za djecu zanimljivijih. Problem je što se sprave razmjestilo bez jasnog reda, međusobnih staza poveznica i bez podloga, na zemlju ili u pijesak. Samo jedna sprava ima meku podlogu.
    Nemali novac potrošen je za šest sprava iz nejasnih razloga zašto se nije sve njih objedinilo u senzorički park? Možda je odgovor da odgovorni u gradu nisu čuli za senzorički park?
    Što je senzorički park?
    “Senzorički park je novi koncept dječjih igrališta u kojemu djeca u zaokruženoj sredini postižu iskustveno, cjelovito i socijalno učenja, a senzorički park ili soba kao zatvoreni prostor su idealni za stimulaciju osjetila! Posebno se to odnosi na terapiju djece s raznim teškoćama u razvoju jer omogućuje djetetu učenje svim osjetilima, uz to pojačava raspoloženje za učenje. U senzoričkom parku se postižu bolji rezultati koncentracije i komunikacije. Krajnji cilj je poboljšanje kvalitete života djece i mladih s teškoćama u razvoju te edukacija roditelja o značenju senzornih igara…
    Idealni park odlikuju, na otvorenom ili u zatvorenom prostoru, mreže za igru najrazličitijih oblika i veličine; poligonalne, koncentrične, piramidalne, uokvirene mreže za vježbu, mostovi, kupole i brojne druge konceptualne svjetove igre. Ona obiluju bojama, kvalitetnim drvetom, mrežama i ostalim inovativnim detaljima. Tu su zatim klackalice, vrtilice, visilice, valjci, vrtilica tzv. jaje, trampoline, hodalice, preskakalice, provlačilice, njihalice na opruzi.

    Takav park obiluje ljuljačkama, mostićima, toboganima, kućicama od drva, poligonima i sl., a ne treba izostaviti ljuljačku s košarnom mrežom, koja je idealna za nepokretnu djecu ili djecu s motoričkim smetnjama. Igralište bez pješčanika ili bazena nije cjelovito, a ovi su dijelovi idealni i neophodni u senzoričkom programu i radu sa djecom.
    Budući da se radi o PARKU jasno je da su sve sprave i kutci igrališta spojeni stazama od različitih materijala koji pomažu senzornom doživljaju ali i čuvaju sprave od prljanja i prijevremenog trošenja. Te se staze izrađuju od podnih obloga, taktilnih ploča i raznih materijala (drvo, umjetna trava, plastika, nazubljene, glatke i sl.).

    Da bi doživljaj bio potpun takvo konceptualno cjelovito igralište obvezno se uređuje raznim biljem, žbunjem i drvećem kako bi se upotpunio sam doživljaj i radost igre i učenja te time poboljšala stimulacija djetetovih čula.”

    Građanska inicijativa “Koprivnica kakvu zaslužujemo” predlaže gradu kao najvidljivije i najbolje mjesto za izradu senzoričkog parka igralište u središtu parka i grada. Također predlažemo zapošljavanje jednog senzoričkog terapeuta koji bi radio s djecom u senzoričkom parku i u senzoričkom kabinetu u COOR-u Podravsko sunce.
    Obzirom na broj novorođene djece pretpostavka je da je potreba za ovakvim vidom rehabilitacije za oko 150-tero djece od 1 do 7 godina starosti samo s područja grada Koprivnice.
    Budući da smo Grad prijatelj djece, u kojemu radi Centar za rehabilitaciju djece s poteškoćama, inzistiramo da se povede briga o potrebama te djece tom prilikom!
    Jedan takav senzorički park bi označio početak drugačijeg pristupa djeci, najvrednijoj ostavštini za budućnost!
    Obzirom na brojne mogućnosti projektnog financiranja senzoričkog parka od zaklade za djecu Hrvatske preko RTL pomaže djeci, Zaklade za razvoj civilnog društva te sredstava iz fondova EU izlika za nepoduzimanje aktivnosti nema.
    Građanska inicijativa spremna je gradu Koprivnici pomoći u osmišljavanju i izgradnji senzoričkog parka.
    U Koprivnici, 17.02.2016.
    Za Inicijativu:
    Miodrag Maričić, Siniša Bosanac, Nino Hat i Mira Adamović
    https://www.facebook.com/notes/koprivnica-kakvu-zaslu%C5%BEujemo/gra%C4%91anska-inicijativa-koprivnica-kakvu-zaslu%C5%BEujemo-upu%C4%87uje-priop%C4%87enje-javnosti-g/733253230108943

  3. Ja imam dijete od 3 godine i volio bih da mi stručnjaci koji su izabrali igrala na TKZ-a objasne koje točno sprave su namjenjene tom godištu jer recimo postavljeni tobogan to nije, kao i što nema više klasičnih klackalica, te što je nedostajalo kučici sa toboganom koju su postavili prije čini mi se cca dvije godine… o parku u centru grada nema potrebe ni govoriti…

    • Zato trebaju pristupiti promisljenom radu te kad obnavljaju igralista onda ih mogu obnoviti po novim principima pri cemu bi bila od koristi za svu djecu s akcentom na djecu koja imaju senzorne teskoce.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version