FOTO Kako uskladiti obiteljske obveze i plaćeni rad?

0
Foto: Matija Gudlin
- Oglas -

Istraživanje u sklopu projekta Žene na tržištu rada – procjena utjecaja roda, pokazalo je da žene ne poznaju dovoljno svoja prava u kontekstu radnog zakonodavstva.

Rezultati istraživanja o usklađivanju obiteljskih obaveza i plaćenog rada koje je provedeno u sklopu projekta Žene na tržištu rada – procjena utjecaja roda predstavljeni su danas, u srijedu, na tematskoj sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova Koprivničko-križevačke županije.

Verica Rupčić // Foto: Matija Gudlin
Verica Rupčić // Foto: Matija Gudlin

– Kako bi žena mogla pomiriti obiteljski, poslovni i društveni život mora imati razumijevanje šire društvene zajednice. Nažalost, to još uvijek nije tako što govore i ovi rezultati. Još uvijek nema razumijevanja za ženu koja želi graditi karijeru, koja želi napredovati u svom poslu, ili čak u političkom životu i koja želi imati obitelj i biti majka – rekla je Verica Rupčić, predsjednica Povjerenstva i dodala kako je na koprivničko-križevačkom području situacija ipak malo bolja nego u ostalim sredinama.

I Darko Koren, koprivničko-križevački župan, smatra da je naše društvo jako podijeljeno na svim osnovama. Istaknuo je kako je društvena aktivnost Povjerenstva izuzetno važna jer je usmjerena izjednačavanju razlika.

- Oglas -

Opći cilj ovog projekta je pridonijeti unaprjeđivanju zagovaračkih aktivnosti organizacija civilnog društva usmjerenih na opću transparentnost i dobro upravljanje hrvatske javne uprave na polju rodne ravnopravnosti, a osobito onih politika koje pridonose stvaranju pozitivnog okruženja za žene na tržištu rada.

Dijana Ljubanović // Foto: Matija Gudlin

Dijana Ljubanović, asistentica na projektu iz Udruge B.a.B.e., objasnila je kako su u istraživanju sudjelovala 84 grada i 216 općina, a cilj je bio ispitati usklađivanje obiteljskih obveza i plaćenog rada u Hrvatskoj.

– Naši zakoni i dokumenti prilično su dobri, ali se ne poštuju i ne provode. Željeli smo kroz direktnu komunikaciju s lokalnim dionicima ispitati što misle o utjecaju roda na tržištu rada – istaknula je i dodala kako je važno uvesti uključiti rodnu perspektivu u javne politike.

Neki od problema na koja se istraživanjem naišlo je taj što žene ne poznaju dovoljno svoja prava koja se primjerice odnose na rodiljni i roditeljski dopust. Zanimljivi su i podaci koji govore da žene koriste bolovanje kako bi brinule za druge dok muškarci koriste samo za sebe. Usto, problematično je i pitanje koje se odnosi na planiranje obitelji prilikom razgovora za posao.

– Mjere nacionalne politike za poticanje rodne ravnopravnosti su smanjenje nezaposlenosti i otklanjanje diskriminacije žena na tržištu rada, zatim poticanje ženskog poduzetništva te uspostavljanje ravnoteže između plaća. Primjerice, razlika u plaći između muškaraca i žena za iste kompetencije i jednak rad je 18 posto – objasnila je D. Ljubanović.

Projekt provodi udruga B.a.B.e. – Budi aktivna. Budi emancipiran. u partnerstvu s Fakultetom političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, udrugom Legalina iz Gračaca, udrugom VIMIO iz Vukovara i Gradom Zagrebom.

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version