Hrvatska udruga poslodavaca reagirala na najavljene porezne reforme, traže pojašnjenje

Pozitivno je i dizanje granice prihoda malih poduzetnika za plaćanje niže stope poreza na dobit.

0
Ilustracija // Foto: Matija Gudlin
Ilustracija //Foto: Matija Gudlin
- Oglas -

Premijer Plenković i ministar Zdravko Marić predstavili su danas četvrti krug poreznih reformi o kojima možete čitati OVDJE. Nije dugo trebalo čekati na reakciju HUP-a, odnosno Hrvatske udruge poslodavaca. Njima se s jedne strane dio najavljenog sviđa, oko drugog dijela traže pojašnjenje, a s nečim se i ne slažu.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

– Svakako podržavamo namjeru daljnjeg poreznog rasterećenja građana i poduzetnika. Za konkretnije komentiranje prijedloga novog kruga poreznih izmjena nužno je pričekati cjeloviti prijedlog Ministarstva financija koji će biti stavljen na javnu raspravu.

- Oglas -

Na temelju do sada dostupnih informacija ono što smatramo pozitivnim su prijedlozi da se plaćanje toplih obroka, smještaja, vrtića… tretira kao trošak za što su se poslodavci i HUP i zalagali. Pozitivno je i dizanje granice prihoda malih poduzetnika za plaćanje niže stope poreza na dobit.

Ono oko čega želimo čuti dodatna pojašnjenja i argumentacije su izmjene poreza na dohodak vezane uz dob zaposlenika. Mislimo da je to nepotrebno kompliciranje već ionako složenog sustava, koje osim toga može uzrokovati niz problema u praksi. Što se primjerice događa s plaćom zaposlenika kada navrši 26. ili 31.  godinu? – ona bi trebala pasti što je penalizacija zbog dobne granice. Poslodavci plaće ne određuju prema dobnoj granici već prema kompetencijama, iskustvu i produktivnosti zaposlenika. HUP se zalaže za snižavanje visokih stopa poreza na dohodak općenito što bi pozitivno utjecalo na sve zaposlene, neovisno o dobnoj granici. Sumnjamo da ovakva mjera može zadržati mlade u zemlji jer oni mahom odlaze zbog dugoročne perspektive.

Konačno, ne podržavamo namjeru uvođenja dodatnih poreza na pojedine grupe proizvoda, kao što su bezalkoholna pića s visokim udjelom šećera. Iskustva drugih zemalja pokazala su da takvi porezi narušavaju konkurentnost domaće industrije, ugrožavaju radna mjesta, a imaju vrlo mali ili nikakav utjecaj na zdravlje, čime se obično opravdava njihovo uvođenje. Sustav zdravstva nužno treba reformu i veći angažman na preventivi kroz informiranje i edukaciju građana o važnosti brige za zdravlje i zdravim životnim stilovima – stoji u priopćenju Hrvatske udruge poslodavaca.

- Oglas -
 
 

Exit mobile version