Koprivnički Muzej period iza zatvorenih vrata iskoristio je za “tihi rad”. Nažalost, samo dio projekata dobit će nove termine

Između ostaloga, obradili su više od dvije tisuće muzejskih predmeta, što je trećina čitave prošlogodišnje brojke. Usto, fotografirali su i popisivali studijsku arheološku građu koju čini nekoliko desetaka tisuća predmeta, uređivali digitalne inventarne knjige te pripremali tekstove za muzejske publikacije.

0
Foto: Ivan Brkić
- Oglas -

Muzeji su dio ustanova koje se nalaze na popisu prve faze popuštanja mjera zaštite uvedenih zbog koronavirusa. Vrata kulturnih ustanova koje čuvaju povijest bila su zatvorena više od mjesec dana. No, na veselje mnogih ona će se uskoro otvoriti. Koprivnički muzej s radom će početi u ponedjeljak 4. svibnja, dok će onaj u Hlebinama isto učiniti dan kasnije, 5. svibnja. Naravno, uz strogo pridržavanje propisanih mjera.

Nažalost, samo je dio izložbi dobio nove termine. Samostalna izložba Dragice Lončarić pomaknuta je do 24. svibnja, dok se skupna izložba Svugdi pojdi, doma dojdi posljednjih dana predstavlja putem muzejskog Facebook profila. Radovi hrvatskog fotografa Toše Dabca trebali su biti predstavljeni u Galeriji Koprivnica od 24. travnja, ali je isto pomaknuto na budući termin. Krajem tekućeg mjeseca trebali smo se u Muzeju podsjetiti i na sudjelovanje koprivničkih postrojbi u Operaciji Bljesak, dodaju.

Koprivnička galerija od 28. ožujka trebala je ugostiti hrvatski ranosrednjovjekovni materijal kao dio velike arheološke izložbe Avari i Slaveni čiji je drugi dio, također, sada izgubljen. Tu je i izložba Ako tebe zaboravim o holokaustu u Hrvatskoj koja je svoje mjesto trebala pronaći u Sinagogi.

- Oglas -

– U sljedeća dva tjedna izradit će se novi izložbeni plan kojim će se predvidjeti mogućnost realizacije odgođenih i nadolazećih izložbi do kraja 2020. godine sukladno mjerama civilnog stožera RH – poručuju iz Muzeja grada Koprivnice.

Muzej grada Koprivnice // Foto: Matija Gudlin
Posvetili su se tzv. tihom muzejskom radu

No, vrijeme je iskorišteno za tzv. tihi muzejski rad. Obradili su više od dvije tisuće muzejskih predmeta, što je trećina čitave prošlogodišnje brojke. Usto, fotografirali su i popisivali studijsku arheološku građu koju čini nekoliko desetaka tisuća predmeta, uređivali digitalne inventarne knjige, pripremali tekstove za muzejske publikacije, a uz pomoć PORA Razvojne agencije pripremili prijavnu dokumentaciju za EU projekt međunarodne kulturne suradnje Western Balkans naziva Tell all the Tales u kojem bi Muzej, objašnjavaju, bio vodeći partner uz druge sudionike iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Poljske i Hrvatske.

Ravnatelj Muzeja grada Koprivnice Robert Čimin // Foto: Ivan Brkić

– Odrađeno je mnogo toga što u normalnim okolnostima ne bi bilo moguće zbog čestog manjka vremena. Svaka neprilika stvara određenu priliku, koju su koprivnički muzealci prepoznali i iskoristili najbolje što su mogli, da bi u nadolazećim projektima bili što pripremljeniji i kvalitetniji – poručuje muzejsko vodstvo.

- Oglas -
 
 

Exit mobile version