Koprivnički muzej priprema izložbu o akciji Oluja i poziva njene sudionike na suradnju

0
Koprivnički branitelji u akciji Oluja // Foto: Muzej grada Koprivnice
- Oglas -

Muzej grada Koprivnice priprema izložbu ”Koprivničke postrojbe u VRO Oluja” koja će biti prigodno otvorena u ponedjeljak 3. kolovoza ove godine. Glavni koncept izložbe jest prikupiti i na izložbi predstaviti javnosti donacije sudionika iz triju podravskih postrojbi – 2. topničko-raketni divizijun PZO Koprivnica 202. trbr PZO, 13. protuoklopno topničko-raketni divizijun Koprivnica i Specijalna jedinica policije PU Koprivničko-križevačka ”Ban” Koprivnica – koje su sudjelovale u VRO Oluja, a sa ciljem obogaćivanja fundusa Muzeja.

 

Pozivaju se svi zainteresirani sudionici navedenih postrojbi da se radi dodjele donacija za izložbu jave svojim ratnim zapovjednicima Nenadu Bariću, Damiru Vukoviću i Ivici Jurencu ili direktno u muzej. Dakako da se javiti mogu i pojedinci i udruge branitelja, sudionici ostalih postrojbi koje su sudjelovale u Oluji.

- Oglas -

Prikupljat će se raznolika građa od fotografija, video zapisa, karata, plakata, novina i novinskih isječaka, amblema, novčanica do uporabnih vojničkih predmeta – uniformi, čizama, kaciga, beretki, cigareta, upaljača, opasača, a po metodologiji Hrvatskog povijesnog muzeja. U muzeju će se kamerom snimati sjećanja sudionika u operaciji Oluja.

Izložba je financirana sredstvima Ministarstva kulture RH i grada Koprivnice, a suradnici izložbe su i Hrvatski povijesni muzej i Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata iz Zagreba.

PRILOG

Tematska studijska izložba Koprivničke postrojbe u vojno–redarstvenoj operaciji Oluja novo akviziranom bi građom iz ciljane skupine društvene zajednice dokumentirala sudjelovanje Koprivničanaca i Podravaca u završnoj operaciji oslobađanja Republike Hrvatske 4. – 7. kolovoza 1995. godine.

Bila je to presudna legitimna akcija Domovinskog rata koja je Hrvatskoj donijela slobodu i teritorijalnu cjelovitost i koja je slomila Miloševićev režim (Oluja – dokument vremena, Ž. Krušelj, 2005.). Da bi se shvatilo ono što se iznimno brzo i efikasno dogodilo u Bljesku i Oluji treba znati da se od 1992.-1994.g. održalo niz priprema i zapovjedno-stožernih vježbi usmjerenih prema konačnom ofenzivnom oslobođenju zemlje (Oluja – dokument – vremena, general P. Stipetić, 2005.). U stranim stručnim analizama Oluja se ocjenjuje kao izvrsno planirana i provedena vojna akcija koja je stvorila uvjete za konačnu i odlučnu vojnu intervenciju SAD-a i NATO-a te time završetak vojnih sukoba u Hrvatskoj i BIH (Oluja – R. Barić, 2005.).

Ovaj navedeni širi kontekst za Oluju koja je sredinom posljednjeg desetljeća 20. stoljeća završila najkrvavije vojno – ratno razdoblje na tlu Europe nakon Drugog svjetskog rata, okvir je za doprinos, sudjelovanje i dokumentiranje kako ”malog podravskog čovjeka”, tako i najviše pozicioniranog Podravca u Oluji i Domovinskom ratu, generala Mladena Markača, kao zapovjednika specijalnih postrojbi MUP-a.

Uz navedeno, veliki je značaj projekta i u budućem proučavanju prikupljene građe kao temelju suvremene vojne i političke povijesti grada Koprivnice i Podravine na kraju 20. stoljeća.

 

 

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version