Mladen Ružman priznao da je voda na Piškornici zagađena, spalionica se neće graditi, a evo što je još otkrio o planovima za odlagalište

Arsen je u ožujku bio 22 μg/l od dopuštenih 10 μg/l, fosfor je u rujnu bio 0,78 μg/l od dopuštenih 0,35 μg/l, živa je istog mjeseca bila 1,9 μg/l od maksimalnih 1,00 μg/l, a željezo u ožujku 11714,1 μg/l dok za nju nije propisana maksimalna dopuštena koncentracija.

0
Foto: Matija Gudlin
- Oglas -

Direktor Piškornice Mladen Ružman danas je održao prvu konferenciju za medije nakon što je izabran na svoju funkciju, kako bi predstavio stanje u kojemu je projekt i planove za budućnost.

– Važno je reći da RCGO nije alternativa ni suprotnost odvojenom prikupljanju otpada i recikliranju, on je alternativa odlagalištima otpada koji su i danas još uvijek okosnica sustava gospodarenja otpadom u Hrvatskoj. Nije istina da se gradnjom RCGO-a odričemo primarne selekcije otpada. Otpad i dalje mora biti negdje zbrinut i moramo iskoristiti vrijedne sirovine u njemu. Ne možemo si dopustiti da ne krenemo u takvo rješenje, projekt je odobren na Europskoj komisiji i niti ja niti itko drugi ovdje to ne može zaustaviti. Projekt će ići dalje – započeo je direktor Ružman.

Naglasio je da je pred njim i upravom tri godine za uspostavu cjelokupnog sustava za gospodarenje otpadom, u kojemu mogu sudjelovati svaki građanin i jedinica lokalne samouprave.

Foto: Matija Gudlin
Mladen Ružman // Foto: Matija Gudlin
- Oglas -

– RCGO je došao do faze aplikacije, nedostaje nam još studija izvedivosti koja je trenutno na razmatranju u Europskoj komisiji. Nadam se da ćemo do rujna doći do sredstava, no realnije je da ćemo do kraja godine proći aplikacija i da ćemo dobiti sredstva – najavio je Ružman.

Prezentirao je rezultate ispitivanja utjecaja na okoliš, koji su pokazali da voda ima veći stupanj zagađenosti elementima nego što je normalno. Točnije, u 2017. godini analizirani su uzorci vode i pokazali su povišene koncentracije arsena, fosfora, žive i željeza. Arsen je u ožujku bio 22 mikrograma po litri od dopuštenih 10, fosfor je u rujnu bio 0,78 od dopuštenih 0,35, živa je istog mjeseca bila 1,9  od maksimalnih 1,00 , a željezo u ožujku 11714,1 mikrograma po litri, a za nju nije propisana maksimalna dopuštena koncentracija. Analize su također pokazale da su emisije plina i buke bile unutar granica normale.

– Briga o okolišu sada nije onakva kakvu bismo htjeli. Zato smo i oformili skupinu u suradnji s KC Vodama kako bismo razmotrili situaciju i popravili je. Možemo bolje i u tom smjeru ćemo i ići – uvjeren je Ružman.

Foto: Matija Gudlin

Osvrnuo se i na stalne glasine o gradnji energane na otpad, odnosno spalionice, i kategorički porekao tu mogućnost, kao i dovoz otpada izvan četiri županije.

– Projekt RCGO-a nije definiran kao onaj koji predviđa spalionicu, toga nema. Isto tako, projektom nisu definirani ni prihvati otpada iz Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske županije. Do polovice ove godine obustavljamo prihvat otpada izvan četiri županije osnivača, koji je sada oko 15 posto ukupnog otpada. Prije ne možemo jer imamo ugovore koje moramo ispoštovati – pojasnio je direktor.

Ono što je također odbacio je kupnja MBO Varaždin, koja je razmatrana u prošlim godinama, te je istaknuo da dok je on na čelu, neće se ići u kupnju tog postrojenja.

Nikola Martinaga // Foto: Matija Gudlin

Viši stručni suradnik za zaštitu okoliša Nikola Martinaga predstavio je metodu obrade otpada, mehaničko-biološku, te je pojasnio da će odlagalište raditi do otvaranja Centra, a zatim će biti zatvoreno. Do tog vremena, ono ima dovoljno kapaciteta da se na njemu zbrinjava otpad. Godišnji kapacitet od 2020. godine nadalje bio bi 135.000 tona, a cijeli Centar je projektiran na razdoblje od 30 godina.

Mladen Ružman također je rekao da se odlagalište ne može samo tako zatvoriti jer bi nakon toga ostalo otvoreno pitanje – kamo sa svim tim otpadom.

– Ako bi se prekinulo zbrinjavanje otpada, nakon nekog vremena bismo otišli u stečaj, kao i bilo koji drugi poslovni subjekt bez prihoda, a to ne bih želio. Tada bismo morali razmisliti i o tome kamo s otpadom i kako da dosegnemo ciljeve koje smo si zadali za iduće tri godine – zaključio je Ružman.

 

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

  1. Dakle priznanje da sam cijelo vrijeme bio u pravu.
    Dakle u dvije godine natrpali su ogromnu gomilu smeca zagadili vodu dosli do krajnjih granica za tri plohe i sad jos zele trpati 504.000 tona smeca na cetvrtoj plohi kojua ima kapacitet od ukupno 336.000 m3 to jest oko 280 tisuca tona. I o tome pricaju kao da pricaju o jutrosnjem dorucku.
    Nadalje i dalje ustraju na megalomanskom centru kapaciteta od 135.000 tona godisnje te proizvodnji do 40.000 tona RDF-a godisnje koji ce spaljivati gdje?
    Koja ce biti ulazna cijena za tonu smeca na Piskornicu nisu htjeli reci. To jest nisu htjeli priznati koliko ce gradjani skuplje placati dovoz smeca na taj megalomanski pogon.
    Sve u svemu sjasi kurta da uzjasi murta.
    Ne znam samo zasto stanovnici ovog dijela podravine sute. Posljedice ovog nakaradnog projekta s kojim ce odredjene interesne skupine napuniti dzepove i otici odavdje osjecat cemo jos desetljecima. Zupanima ostalih zupanija je tako svejedno. Njima je u interesu da smece iz njihovog dvorista ode nekamo drugdje.

  2. E moj narode, sada je kasno za novi početak. Čestitam podravcima kaj su odlučili da ih se truje u srcu podravine. Zar vam nije žao djece koja budu oboljela? Sramota i žalost. Bio si u pravu moj Siniša ali sada je kasno i za proteste a kamo li nekaj drugo.

    • Naravno da su trubili i on i drug Jozinović da je sve po “propisu”, ali ko šiša propis, pa propise takva mafija i piše kao kaj su oni, i naravno oni pišu propise da penezi idu njima v džep a to kaj se narod truje u Koprivnici to njih ne zanima. Koprivnica zbog smeća i još nekih manjinskih pitanja postaje selo, dok drugi gradovi se razvijaju Koprivnica zaostaje, pogledajte Varaždin, Čakovec, nekada je Koprivnica bila rame uz rame s njima, danas je to nebo i zemlja. Naj žalosnije kaj se sve svodi na par prosvjeda ispred gradske vijećnice i nikom nikaj. I kaj je još žalosnije, na slijedećim dolazećim izborima narod će opet glas dati istima. Tako idemo u sve dublju propast i tu pomoći nažalost nema.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version