Mnogi žele biti “vjerojatni slučaj”: Ovo su uvjeti za potvrdu

Velik dio njih pomislio je da će takvo pravo moći steći retrogradno, samo na temelju činjenice da su u obitelji imali bliske COVID bolesnike, no ovih su dana saznali da to nije tako jednostavno.

0
Covid potvrda
Foto: HZZO
- Oglas -

Pred vratima brojnih ordinacija liječnika opće prakse ovih dana u redovima čekaju necijepljene osobe koje se nadaju da će uspjeti dobiti potvrde koje će im umjesto testa vrijediti za ulazak u državne i javne službe, piše Jutarnji list.

Oni su, naime, pročitali kako su od obveze testiranja, prema Odluci stožera, izuzete osobe koje su bile proglašene ‘vjerojatnim slučajem’ jer su u bliskoj obitelji imale dijagnosticirane COVID bolesnike, a da se pritom uopće nisu podvrgnuli PCR testiranjem.

Velik dio njih pomislio je da će takvo pravo moći steći retrogradno, samo na temelju činjenice da su u obitelji imali bliske COVID bolesnike, no ovih su dana saznali da to nije tako jednostavno te da je za dobivanje statusa vjerojatnog slučaja ipak bilo potrebno zadovoljiti neke uvjete.

- Oglas -

Prvo, da bi osoba dobila status vjerojatnog slučaja bez testiranja, ona je u vrijeme obolijevanja bliskih članova obitelji i sama trebala razviti simptome COVID-a.

Drugo, zbog pojave simptoma trebala se javiti svojem liječniku koji bi u telefonskom razgovoru potom napravio anamnezu te utvrdio da se radi o vjerojatnom slučaju oboljenja te da su simptomi nedvojbeno takvi da osobu nije potrebno slati na PCR testiranje.

Takav liječnik potom osobu u sustavu i njenom liječničkom kartonu i službeno mora zavesti kao “vjerojatan slučaj” – dakle dodijeliti joj posebnu šifru UO7.2 – a što je preduvjet da bi osoba danas mogla dobiti potvrdu s kojom može ulaziti u državne i javne institucije.

Potvrdila je to i liječnica obiteljske medicine Ines Balint, donosi Jutarnji.

Pojasnila je da su se statusi vjerojatnih slučajeva dodjeljivali u vrijeme trećeg vala pandemije kad na tržištu nije bilo dovoljno testova zbog čega su liječnici osobe koje su imale simptome te bile u kontaktu s dokazano bolesnim osobama proglašavali vjerojatnim slučajevima iako ih nisu testirali.

– Dakle, osobe koje trebaju takvu potvrdu mogu je dobiti samo ako su i službeno bili zavedeni kao vjerojatni slučajevi u vrijeme bolesti kontakata. Nažalost, tada smo imali situaciju da izbjegavali priznati da imaju simptome zbog straha od izolacije, a sada nam se javljaju, agresivni su i žele papir. No mi to retrogradno ne možemo priznavati – kazala je.

Potvrdio je to i ravnatelj Doma zdravlja Zagreb zapad Miroslav Hanževački, saznaje Jutarnji.

– Status vjerojatnoga slučaja nije moguće dobiti retrogradno niti je takvim osobama naknadno moguće napisati potvrde kojima bi bili izuzeti od testiranja ukoliko prethodno u sustavu nisu i službeno bili zavedeni kao vjerojatan slučaj oboljenja – kazao je Hanževački dodavši kako takva mogućnost za liječnike opće prakse predstavlja dodatno opterećenje te da su oni s uvođenjem kategorije “vjerojatnih slučajeva” stavljeni u nepovoljnu poziciju zbog mogućeg pritiska.

– Sada to postaje isprika za mnoge koji na ovaj način pokušavaju dobiti izuzeće od testiranja – kazao je Hanževački.

- Oglas -
 
 

Exit mobile version