Održana početna konferencija “Work flow” projekta – mobilnost radne snage u prekograničnom području

0
- Oglas -

Dana 28. rujna 2011. u Gradskoj vijećnici održana je početna konferencija za projekt “Promocija mobilnosti radne snage u prekograničnom području”, skraćenog naziva Work flow, koji je jedan od četiri odobrena projekta Grada Koprivnice u okviru IPA prekograničnog programa Mađarska – Hrvatska.

Sudionike konferencije na početku je pozdravio zamjenik gradonačelnika Grada Koprivnice, Dražen Pros. Posebno se zahvalivši prijateljskom gradu Kaposvaru, istaknuo je da Koprivnica i Kaposvar već niz godina provode uspješne projekte. “Ono što smo kroz sve te projekte naučili biti će posebno važno kad Hrvatska postane 28. članica EU, a znamo da će nam dobrodošlicu prvi poželjeti naši susjedi Mađari.”

- Oglas -

Ukupni budžet projekta je 148.268,83 €, od čega EU sufinancira 85%. Započeo je 1. srpnja 2011. i traje do 30. lipnja 2012. godine. Nastao je kao plod višegodišnje suradnje između Grada Koprivnice i Grada Kaposvara, kojima su se pridružili i Hrvatski zavod za zapošljavanje – područni ured Križevci te Vladin ured Baranjske županije u Pečuhu, čiji predstavnici su sudjelovali na današnjoj konferenciji.

 

Početna konferencija projekta "Work flow"Područje implementacije projekta obuhvaća tri županije; Koprivničko-križevačku županiju te županije Somogy i Baranya. Osnovni cilj projekta je potaknuti mobilnost radne snage na prekograničnom području. Mobilnost radne snage iznimno je važan segment gospodarskog razvoja neke regije, koja u pograničnom području Hrvatske i Mađarske nije značajno razvijena. Aktivnosti projekta usmjerene su na promoviranje mogućnosti i prednosti koje sa sobom nosi mobilnost radne snage. Naime, projekt obuhvaća niz aktivnosti kojima je s jedne strane cilj senzibilizirati javnost o pitanjima mobilnosti u potrazi za poslom, upoznati ih s mogućnostima zapošljavanja u prekograničnom području i zemljama EU.

S druge strane, projektne aktivnosti usmjerene su na poslodavce, odnosno poduzetnike koje je također potrebno senzibilizirati po pitanju zapošljavanja stanaca u svojim poduzećima, ali i upoznati ih s mogućnostima otvaranja predstavništava i podružnica svojih poduzeća u susjednoj zemlji u kojoj mogu zaposliti osobe iz te zemlje. Dugoročno gledano, ovaj projekt će pridonijeti učvršćivanju odnosa i gospodarskom razvoju prekogranične regije te povećanju zaposlenosti.

Budući da je jezična barijera jedna od najvećih prepreka u boljoj integraciji prekogranične regije, a pretpostavka za veću mobilnost radne snage je barem elementarno poznavanje jezika susjednog naroda, u okviru projekta predviđena je izrada internetskih tečajeva engleskog, hrvatskog i mađarskog jezika koje će moći koristiti svi zainteresirani pojedinci, u bilo koje vrijeme, bez ikakvih ograničenja. Zainteresirani će putem internetskih tečajeva moći koristiti interaktivne sadržaje i provjeravati svoje znanje.

Važan dio projekta čini web stranica projekta na kojoj će biti objavljivani oglasi za zapošljavanje u prekograničnom području, prijedlozi za suradnju i sl. Osim toga, na web stranici će biti dostupni važni dokumenti o mogućnostima zapošljavanja, te korisne informacije koje će približiti kulturu življenja i poslovanja u susjednoj zemlji.  Službena trojezična web stranica projekta već je kreirana, nalazi se na adresi www.work-flow.info te će ubrzo biti aktivna. Na njoj će se nalaziti ažurirane informacije o projektu, te će kroz tri mjeseca na njoj biti objavljena i prva serija lekcija tečajeva stranih jezika.

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version