Pobuna oko legalizacije // Negiranjem zastare, gradnja bez papira izjednačava se s ratnim zločinom

0
Vikendice na Jegenišu nedavno su porušene, hoće li ista sudbina zadesiti i bespravno izgrađene klijeti i vinograde
- Oglas -

Zastupajući interese vinara i voćara, predstavnici Udruga iz Koprivnice, Draganovca i Subotice Podravske, upozorili su na javnoj tribini kako Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama nije usuglašen sa zakonskim propisima koji reguliraju navedenu materiju.

Jedan od predsjednika Udruga, Mario Županić, pojasnio je kako su nakon detaljne analize Zakona uočene značajne i bitne nedorečenosti i neusuglašenosti sa Ustavom RH i ostalim trenutno važećim pravnim aktima.

– Citirani Zakon što posebno ističemo nije usuglašen ni sa ostalim pozitivnim zakonskim propisima koji reguliraju navedenu materiju, posebno s važećim Zakonom o prostornom uređenju i građenju, naročito u instrumentu zastare i odgovornosti inspekcijskih službi. Negiranjem tih dvaju elemenata potpuno je skinuta odgovornost državnih inspekcijskih organa za nastalo stanje u prostoru za period od pune 44 godine, sve od još davne 1968., kada je izvršena zadnja legalizacija, a sva odgovornost prebačena je na građane – poručuju predstavnici Udruga.

Tvrde kako se negiranjem zastare gradnja bez papira izjednačava s ratnim zločinom, jer poznato je kako prema našim propisima jedino taj Zakon ne zastarjeva.

- Oglas -

– To je nonsens i pravni presedan koji se u pravnoj državi ne može i ne smije održati – usuglašeni su oni.

Zbog ovih nepravilnosti, predsjednici Udruga najavili su pokretanje peticije za ocjenu ustavnosti navedenog Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, a o cijelom slučaju obavijestit će i međunarodne institucije.

– Predlažemo zakonodavcu da se postupak legalizacije, odnosno evidentiranje jednostavnih zgrada u prostoru (klijeti i sl.), izvrši vrlo jednostavno i efikasno, po uzoru na zemlje bližeg i daljeg okruženja (Mađarska, Slovenija, Češka, Slovačka, Poljska). Znači, samo temeljem ortofoto snimke iz 2011., dokazom o vlasništvu i uplatom 1500 kuna u državni proračun. Sve preostale radnje treba učiniti država o svom trošku jer snosi najveći dio odgovornosti današnjeg stanja – predlažu predstavnici Udruga.

Napomenimo kako je javnoj tribini prisustvovao veliki broj građana, tako da je gradska vijećnica bila premala za sve zainteresirane.

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version