Polaznici radionice prirodnog bojadisanja tkanina naučili pripremati tkaninu, izraditi kupke i fiksirati boju

Ivana Biočina sudionicima je predstavila povijest bojadisanja biljkama, pojasnila kakva sve vlakna postoje i koji postupak bojadisanja je najprimjereniji za pojedine vrste

0
- Oglas -

U Makerspaceu koprivničke Knjižnice i čitaonice Fran Galović održana je radionica prirodnog bojadisanja tkanina s Ivanom Biočinom, mag. ing. tekstilne tehnologije, vlasnicom Instituta održive mode i promotoricom održivog života i poslovanja.

Ivana Biočina sudionicima je predstavila povijest bojadisanja biljkama, pojasnila kakva sve vlakna postoje i koji postupak bojadisanja je najprimjereniji za pojedine vrste vlakana.

Pojašnjeni su i tehnički postupci pripreme tkanine, izrade kupke i fiksiranja boje. Polaznici su saznali na koji način odabrati tkaninu, kako ju pripremiti i omekšati prije stavljanja u kupku i koje biljke odabrati za bojadisanje ovisno o tome koja boja se želi postići. Osim gotovih „recepata“ za bojadisanje u vlastitoj kuhinji (uz savjete kako to raditi na siguran način), Ivana je sudionike potaknula i na eksperimentiranje i igranje s biljkama i tkaninama.

- Oglas -

Biljke i dijelovi biljaka koje daju lijepu boju tkanini ili su dobar fiksator svuda su oko nas:
posebno je istaknut kiseli ruj koji raste posvuda u Koprivnici i okolici kao izuzetno dobar
prirodni fiksator boje. Ivana je također pokazala biljke koje u posljednje vrijeme najviše koristi – zlatnicu, gospinu travu, bobice bazge, koru breze koju skuplja s otpiljenih i odbačenih grana (nikad sa živog drveta), ljuske oraha, ljuske luka. Iako većinu biljaka skuplja u prirodi, najčešće baš u Podravini, dio biljaka može se naći i u vrtnim centrima (npr. odbačene grane eukaliptusa). Vrlo su važne i koštice avokada koje daju nježnu ružičastu boju.

Dok su polaznici učili o tehnikama i biljkama te gdje ih mogu naći, u Makerspaceu se krčkala kupka od koštica avokada. Ivana je demonstrirala na koji ju je način najbolje kuhati (cijelo vrijeme mora lagano krčkati), a za završetak druženja u kupku je stavljena prethodno pripremljena pamučna tkanina, koja je omekšana 24-satnim namakanjem u vodi i na kojoj se lijepo moglo vidjeti kojom se brzinom boja razvija na tkanini. Polaznici su ujedno dobili savjete o održavanju odjeće bojadisane prirodnim bojama, a mogli su vidjeti i gotove proizvode iz Ivanine bojadisarske radionice koja je bojadisana gospinom travom i avokadom.

Radionica prirodnog bojadisanja tkanina prvi je program u ciklusu zanatskih predavanja i
radionica koje će se i u narednim mjesecima održavati u Makerspaceu Knjižnice i čitaonice
„Fran Galović“ Koprivnica.

- Oglas -
 
 

Exit mobile version