Poraz u Puli // Slaven Belupo imao posjed, Istra zabijala golove

0
PetarFranjićpostižepogodakpokrajVedranaPurića//Foto:nkistra.hr

Slaven Belupo razočarao je svoje navijače na prvenstvenoj premijeri. Na gostovanju kod Istre 1961 u Puli domaćin je zasluženo slavio, a Farmaceuti su pokazali premalo da bi ostvarili pozitivan rezultat kojeg su najavljivali.

U obje momčadi dogodilo se dosta promjena, Istru je napustilo 10 igrača, a došlo je devet novih. Između ostalih, napustio ih je i najbolji strijelac Radonjić, no i Slaven je ostao bez nekolicine prvotimaca, između ostalog i bez svog prvog golgetera Mirića koji je otišao u Belgiju.

Novi trener Farmaceuta Željko Kopić najavio je kako želi promijeniti mentalitet momčadi i igrati napadački nogomet uz dominaciju u posjedu lopte. Suprotno najavama, od prve minute je u napadu gostiju krenuo Ozobić, zajedno s Križmanom i Ejupijem, dok je Marciuš ostao na klupi.

1:0 Franjić (5)

Prvu priliku stvorili su domaći igrači, i odmah su je iskoristili. Repić je s lijeve strane kraj Potokara poslao loptu u kazneni prostor za Petra Franjića, na kojeg su gosti potpuno zaboravili. Franjić je lijepo pogodio suprotni gornji kut novog Slavenovog vratara Rozmana.

Mogao je Slaven odmah uzvratiti, u 9. minuti Crepulja je pronašao Delića koji je zaobišao vratara Brkića, ali je umjesto udarca prema vratima tražio Ejupija, i velika prilika je propala.

Vukman je u 11. minuti tukao iz daljine, Rozman je bio na mjestu, a u nastavku akcije Franjić se našao u zaleđu.

Prvi udarac gosti su uputili u 20. minuti. Brlek je izveo slobodnjak s 22 metra, no bio je to slab udarac i Brkić je bez problema uhvatio loptu.

U 24. minuti Mikulić je izgubio loptu i ”zakuhao” opasnu situaciju pred Slavenovim golom, no nakon pokušaja Nikolića iz blizine vratar Rozman uhvatio je loptu na gol-crti.

Od događaja u prvom dijelu treba još izdvojiti ozljedu gležnja Vukmana kojeg je u 32. minuti morao zamijeniti Grković. Vukmana je nenamjerno ozlijedio Križman.

Farmaceuti su imali veći posjed i tim dijelom igre trener Kopić mogao je biti zadovoljan. Međutim, taj posjed nije donosio opasne i konkretne situacije pred vratima Istre, zapravo Slaven nije imao niti jednu priliku za pogodak. Nije u koprivničkim redovima bilo dovoljno agresivnosti ni odlučnosti, a u prvih 45 minuta napravili su Kopićevi igrači samo dva prekršaja.

U drugom dijelu prvu konkretnu priliku imao je Ejupi nakon prodora Delića, no suci su označili zaleđe. Kopić je nakon desetak minuta nastavka u igru umjesto Ozobića ubacio Stefana Savića, koji je unio živost te je u nastavku bio najbolji Slavenov pojedinac.

1:1 Ejupi (61 – 11 m)

U 60. minuti Savić je ispremiješao obranu Istre te je pronašao Crepulju na rubu kaznenog prostora. Ovaj je pucao i u ruku pogodio Žićića, a sudac je odmah pokazao na bijeli točku. Siguran realizator za izjednačenje bio je Muzafer Ejupi.

U 71. minuti dobra akcija Savića i Delića, no Križman je loše tukao. Veći posjed i dalje Slaven nije znao konkretno iskoristiti, nisu prolazile ni duge lopte na Savića.

2:1 Franjić (77)

Potokar je kardinalno pogriješio i predao loptu suparniku. Tomić je pronašao Repića koji upisuje drugu asistenciju, a Franjić drugi pogodak.

Kopić je umjesto Purića na desni bok uveo Marciuša, no ubrzo je domaćin postigao i treći pogodak nakon kojeg je sve bilo riješeno.

3:1 Tomić (81)

Slavenova je obrana opet previše petljala, nitko nije izbio loptu, koja se nakon udarca Franjića od bloka odbila do Mišića koji je ubacio s desne strane, a Tomić je glavom iz blizine zakucao loptu u mrežu. U tom trenutku bio je Istrin kapetan potpuno sam, a cijela Slavenova obrana ispala je iz igre. Očito će tu trebati još puno posla, a možda i pokoje pojačanje, kako bi se nadoknadio odlazak Edsona, Grgića i Fuštara.

Pokušao je Slaven u završnici smanjiti rezultat, u 88. minuti tukao je Križman, ali je Brkić obranio. Veliku je priliku u 89. minuti imao Ejupi nakon lijepog proigravanja Savića, pokušao je prebaciti Brkića, ali je poslao loptu par metara od gola.

To je bilo sve, u prvenstvenoj premijeri Slaven Belupo nije uspio ostvariti pozitivan rezultat, a utakmica je treneru Kopiću ukazala na dosta manjkavosti u igri koje će morati popraviti kroz naredne treninge. Vjerojatno će doći i do određenih promjena u momčadi.

I u 2. kolu Farmaceuti će gostovati, sljedeće nedjelje igrati će s Rijekom na Kantridi, a tjedan dana kasnije predstavit će se i koprivničkoj publici u susretu s Lokomotivom.

MAXTV PRVA LIGA, 1. KOLO

ISTRA 1961 – SLAVEN BELUPO 3:1 (1:0)

PULA – Stadion ”Aldo Drosina”. Gledatelja 1485. Sudac: Ante Vučemilović-Šimunović (Osijek).

ISTRA 1961 (4-2-3-1): Brkić – Mišić (od 90. Pavlović), Žižić, Ojdanić, Heister – Vukman (od 32. Grković), Repić – Franjić, Matoš, Tomić – Nikolić (od 69. Svraka). TRENER: Igor Pamić.

SLAVEN BELUPO (4-3-3): Rozman – Purić (od 80. Marciuš), Potokar, Mikulić, Delić – Paracki, Crepulja, Brlek (od 69. Jambor) – Ozobić (od 56. Savić), Ejupi, Križman. TRENER: Željko Kopić.

STRIJELCI: 1:0 Franjić (5), 1:1 Ejupi (61 – 11 m), 2:1 Franjić (77), 3:1 Tomić (81).

ŽUTI KARTONI: Žižić (16), Paracki (52), Purić (70), Mišić (73), Franjić (77).

CRVENI KARTONI: -.

IGRAČ UTAKMICE: Petar Franjić (Istra 1961).

OSTALI REZULTATI 1. KOLA: Inter – Rijeka 0:0, Zagreb – Osijek 0:1, Dinamo – Hajduk (nedjelja, 19.00), Split – Lokomotiva (ponedjeljak, 20.00).