Roditelji u panici zbog cjelodnevne nastave, neki najavljuju ispisivanje djece, H. Knežević: Djeca neće boraviti u školi do pet popodne niti će biti tektonskih promjena

Jasno da roditelji o tome puno ne znaju i dobivaju informacije sa strane koje možda nisu točne i ne razumiju što program ustvari jest, jer napisi u medijima nisu uvijek bili jasni, a i nama je trebalo pažljivo iščitavanje i puno postavljenih pitanja Ministarstvu da nam postane jasno - objašnjava ravnateljica

0
Foto: Ivan Balija
- Oglas -

Koprivnička Osnovna škola Podolice zainteresirana je za provođenje eksperimentalnog programa cjelodnevne nastave koji će se početi provoditi s početkom nove školske godine 2023./2024. Izglasao je tako Školski odbor, a potvrdilo jučer Vijeće roditelja. Ova je informacija snažno odjeknula u koprivničkoj javnosti, a na društvenim su se mrežama počeli javljati roditelji zabrinuti za budućnost svoje djece. Neki su otišli toliko daleko da su se počeli raspitivati o preseljenju djece iz spomenute škole.

Ravnateljica OŠ Podolice Helena Knežević smireno je stala na lopticu nakon što je potvrdila da je njena škola zainteresirana za novi model koji, kako je navela, definitivno ima nedostataka, ali djeci ne donosi velike promjene kako se u samom startu najavljivalo. Promjene se više odnose na učitelje, a djeca bi u pravilu u školi boravila sat vremena duže.

– Ovih ćemo dana održati roditeljski sastanak i razjasniti nedoumice, još uvijek nismo službeno ništa prijavili. Jasno da roditelji o tome puno ne znaju i dobivaju informacije sa strane koje možda nisu točne i ne razumiju što program ustvari jest, jer napisi u medijima nisu uvijek bili jasni, a i nama je trebalo pažljivo iščitavanje i puno postavljenih pitanja Ministarstvu da nam postane jasno – objašnjava ravnateljica te dodaje kako ni u kom slučaju djeca u školi neće boraviti do pet popodne kako se to spominjalo.

Otvorenje škole Podolice
Ravnateljica OŠ Podolice Helena Knežević // Foto: Ivan Balija
- Oglas -

– Razredna nastava trajala bi do pola 2, a predmetna do pola 3. Djeca bi u školi imala doručak i ručak. Imat će potpomognuto i obogaćeno učenje, što je ustvari dodatna pomoć za jezično, matematičko i prirodoslovno područje na kojem bi učili i pisali zadaće. Isto tako, imat će alternativu vjeronauku, više neće sjediti i čekati na hodniku nego imati predmet kojeg će predavati nastavnici – kaže Knežević te dodaje kako se s programom produženog boravka, bez obzira na novi program za koji se njena škola kandidira, nastavlja.

– Oni učenici koji će željeti učiti više i imati interesa za izbornim programima ostajat će u školi sat vremena duže, ali to će biti njihova i želja roditelja. Ne smatram da se radi o prevelikoj promjeni kad je u pitanju vrijeme koje djeca provode u školi – kaže ravnateljica te napominje kako je i danas većina predmetne nastave u školi do 13.45.

Novi program uvodit će se postepeno, u prvoj godini projekta bit će obuhvaćeni samo prvi i peti razredi, a ostalim razredima će se nuditi dodatni satovi za pisanje zadaće i uvježbavanje, ali u programu im se neće mijenjati ništa.

– Novi predmeti idu samo u prve razrede i onda se postepeno šire po razrednoj nastavi i to po jedan sat praktičnih vještina u kojima bi djeca vježbala grafomotoričke vještine. Tu su još društvo i zajednica koji su kombinacija geografije i prirode i građanskog odgoja, što naše učiteljice već rade s njima, samo ne unutar jednog predmeta nego međupredmetno. U predmetnoj nastavi nemaju niti jedan novi predmet. U petom razredu imaju jedan sat više tehničkog i pola sata više geografije. Svima se povećavaju hrvatski i matematika, jer je na razini države utvrđeno da djeca imaju problema s  tim predmetima, aritmetikom i čitalačkom pismenošću. Znači povećava se broj sati, ali ne i obujam gradiva, radit će istu količinu gradiva kao do sada, ali uz više vježbanja – pojašnjava ravnateljica.

Foto: Grad Koprivnica

Ono što se mijenja je informatika koja se sada u petom i šestom razredu sluša kao obavezni predmet po dva sata tjedno.

– Sada se uvodi informatičko digitalna kompetencija (IDK), u prvi i peti razred po jedan sat u sve razrede, ali kao obvezni predmet i to je razlika. Ne ulazim u ocjenu je li to dobro ili ne, to neka kažu informatičari. Mimo toga nema drugih tektonskih promjena – veli Knežević koja kaže kako će škola, uspije li se ubaciti u 50 onih koje će sudjelovati u eksperimentu biti u privilegiranom položaju.

– To je pilot projekt koji traje četiri godine, nije reforma. Ukoliko se pokaže da to nije za našu školu, onda ćemo mi biti ti koji će reći što nije u redu. Isto tako, projekt sa sobom nosi i financijski benefit, škola će dobiti novac da kupi sve što joj nedostaje za provođenje cjelodnevne nastave. Nastavnici će dobiti povećanje za održavanje nastave izvanrednog programa, ali isto tako, to znači povećanje plaća na razini škole za sve, administratore, kuhare, spremačice, što je jako bitno jer su im trenutno plaće jako male – kaže ravnateljica.

Uz školu Podolice kao jedine s područja Koprivnice, za kandidaturu su još u našoj županiji zainteresirane osnovne škole Koprivnički Bregi i Gornja Rijeka.

– Ovih ćemo dana održati roditeljske sastanke, još se nismo prijavili i pitanje je hoćemo li ući u projekt. Ne možemo garantirati da ćemo biti izabrani, samo možemo izraziti interes da budemo u bubnju – ponovila je još jednom ravnateljica na kraju.

Foto: Ivan Balija
- Oglas -
 
 

Exit mobile version