Slavko Goldstein u srijedu će održati predavanje uoči gimnazijske radionice o Drugom svjetskom ratu

0
Učenici koprivničke Gimnazije "Fran Galović"
- Oglas -

Slavko Goldstein, autor kapitalnog djela ratne i obiteljske memoaristike, knjige „1941., godina koja se vraća” održat će predavanje za sve zainteresirane u srijedu 22.10. u 9 sati u Gradskoj vijećnici grada Koprivnice. Goldsteinovim predavanjem započet će trodnevna radionica (22.-24.10.) za učenike Gimnazije „Fran Galović”, Koprivnica u sklopu koje će učenici posjetiti prvi konclogor na tlu Hrvatske – danas zapušteno spomen-područje Danicu te se upoznati s novim formama sjećanja koja će predstaviti Saša Šimpraga, autor virtualnog muzeja Dotršćina.

Nakon inicijalne radionice, učenici će pod mentorstvom svojih profesora Katarine Horvat, Zorana Pintarića i Gordane Trnski, te Saše Šimprage, dizajnerice Petre Milički i scenografkinje Ane Ogrizović krenuti u realizaciju projekta Mapiranje Koprivnice.

- Oglas -

Projekt Mapiranja kulminirat će sljedeće godine intervencijom u centru grada tijekom koje će učenici prolaznicima predstaviti svoj istraživački rad na temu Koprivnice u vrijeme Drugog svjetskog rata.

Cijela radionica jedna je od četiri radionice koje Goethe-Institut Kroatien organizira u sklopu EU projekta „Dvostruki teret – Učenje o nacionalsocijalizmu i holokaustu u Europi”. Cilj projekta je kroz izvannastavne aktivnosti približiti učenicima povijesne činjenice te ih potaknuti da uz pomoć umjetnika i mentora ostvare umjetničke projekte vezane uz teme holokausta i nacionalsocijalizma.

„Od industrijskog pogona do industrije smrti” naslov je predavanja koji će kustos Muzeja grada Koprivnice Dražen Ernečić održati u sklopu vodstva po spomen-području Danica. Osim Muzeja grada Koprivnice, partner na projektu je i Documenta – centar za suočavenje s prošlošću ispred koje će Dea Marić moderirati diskusije s učenicima. O povijesnom okviru Drugog svjetskog rata, zloupotrebi mladih u propagandne svrhe, te o poviku „Za dom spremni” učenicima će predavanje održati i istaknuti profesor sazagrebačkog Filozofskog fakulteta, Hrvoje Klasić. Prezentacija istraživanja i cijelog projekta predviđena je za ožujak sljedeće godine na glavnom gradskom trgu u Koprivnici.

Nositelj projekta: Goethe-Institut

Partneri: Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću (Zagreb), Forum za primenjenu istoriju (Beograd), Festival tolerancije – Festival suvremenog židovskog filma (Zagreb), Historijski muzej Bosne i Hercegovine (Sarajevo) i zaklada „Stiftung Gedenkstätten Buchenwald und Mittelbau-Dora” (Weimar).

Pridruženi partneri: FKVK Zaprešić, Muzej grada Koprivnice, BITEF teatar(Beograd), Muzej istorije Jugoslavije (Beograd)

Škole: Srednja škola „Ban Josip Jelačić” (Zaprešić), Gimnazija „Obala” (Sarajevo), Gimnazija „Fran Galović” (Koprivnica), Gimnazija „Lovassy-László” (Veszprém) i Treća gimnazija (Beograd)

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version