Slavljenje Uskrsa: Znate li što su zbornjak, matkanje i stolnica?

0
Pisanice izrađene tradicijskom tehnikom // Foto: Privatna arhiva
- Oglas -

O uskrsnoj tradiciji i običajima porazgovarali smo s Vesnom Peršić Kovač, etnologinjom i višom savjetnicom za kulturu, udruge, nacionalne manjine i sport u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Najveći kršćanski blagdan Uskrs slavi se sutra, u nedjelju. Unatoč užurbanom i modernom načinu života, nekadašnji tradicijski običaji njeguju se i danas, iako u malo izmijenjenom obliku.

O uskrsnoj tradiciji i običajima porazgovarali smo s Vesnom Peršić Kovač, etnologinjom i višom savjetnicom za kulturu, udruge, nacionalne manjine i sport u Koprivničko-križevačkoj županiji.

– Najznačajnije je nošenje košarice s jelom na blagoslov u crkvu. Ona se nekada nosila u nedjelju na ranojutarnju misu, a nosile su je mlade snehe. Za tu priliku imale su posebnu košaricu u kojoj su bili šunka, kuhana jaja, luk, malo soli i kruh ispečen posebno za tu prigodu – rekla je V. Peršić Kovač.

Zbornjak // Foto: Privatna arhiva
Zbornjak // Foto: Privatna arhiva
- Oglas -

Objasnila je kako se taj kruh primjerice u Koprivničkom Ivancu zvao zbornjak, a u nekima vrtanj koji je bio kružnog oblika s rupom u sredini. Hrana u košarici bila je prekrivena posebnom krpom stolnicom koja je bila ukrašena vezom. Vjeruje se kako nošenje jela na blagoslov donosi dobro tijekom čitave godine.

– Vjerovalo se da ona djevojka koja prva dođe doma s mise, bit će brza i kod obavljanja svih poslova. Svaki od ukućana morao je pojesti komadić blagoslovljene hrane čime bi si osigurao primjerice zdravlje. U nekim obiteljima kruh se davao i blagu, a mrvice kruha koje su ostale nakon jela posipale su se po vrtu kako bi bio rodan – istaknula je V. Peršić Kovač.

Još jedan od običaja koji se i dalje njeguje, a kojem se najviše raduju oni najmlađi je bojanje jaja, odnosno pravljenje pisanica.

Pisanice // Foto: Privatna arhiva

– Jaje je simbol rađanja i novog života. Umijeće ukrašavanja pisanica u Podravini je nematerijalno kulturno dobro. Jedna od tradicijskih tehnika ukrašavanja pisanica kod nas je tehnika voskom, a ona je karakteristična za Molve i Podravske Sesvete. Postoji i tehnika skidanja boje struganjem koja je karakteristična za Novigrad Podravski i Đurđevac – kazala je V. Peršić Kovač.

Dodala je kako se pisanice i danas poklanjaju i to najčešće djeci i mladima.

– U Podravini je poznato matkanje odnosno razmjenjivanje pisanica između djevojaka koje tim činom postaju matke, kume ili prijateljice koje ostaju povezane do kraja života – istaknula je.

Jedna od jednostavnih, tradicionalnih i potpuno prirodnih tehnika ukrašavanja jaja je bojanje pomoću ljuske luka.

– Svake godine sa svojim ukućanima bojim pisanice u ljusci luka, a ukrase radimo od raznih listova i cvijeća. Kad imam više vremena radim ih u tehnici voska, a imala sam prilike od svojih suradnica naučiti sve tradicionalne tehnike. Usto, šaljem rukom ispisane čestitke jer su takve poruke i želje puno osobnije nego čestitke putem telefona, mobitela ili društvenih mreža – zaključila je V. Peršić Kovač.

Pisanice // Foto: Privatna arhiva

 

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version