Stjepan Behin predstavio načine na koje je Koprivničko-križevačka županija sanirala štete od velikih poplava

Projektom SEE URBAN uz pomoć primjera dobre prakse želi se utjecati na smanjenje rizika od katastrofa i umanjiti posljedice prirodnih nepogoda.

0
URBAN SEE
Foto: kckzz.hr
- Oglas -

U sklopu dvogodišnjeg regionalnog projekta Izgradnja urbane otpornosti u Jugoistočnoj Europi – SEE URBAN, kojeg zajednički financiraju Europska unija i Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP), održan je prvi radni sastanak kojemu je u ime Koprivničko-križevačke županije prisustvovao stručni suradnik za zaštitu i spašavanje Stjepan Behin.

Na sastanku održanom u Bijeljini predstavljeni su projektni ciljevi, istaknuta je potreba jačanja suradnje jedinica lokalne i regionalne samouprave te je prikazan primjer prakse koju Republika Hrvatska provodi u području smanjenja rizika od nastanka katastrofa te izgradnje funkcionalnog sustava zaštite i spašavanja koji se temelji na platformi županija i gradova.

Behin se osvrnuo na poplave koje su 2014. godine zahvatile područje Koprivničko-križevačke županije te je predstavio način na koji su sanirane posljedice prirodne nepogode, uz naglašavanje važnosti suradnje jedinica lokalne i regionalne samouprave. Dodao je kako Županija raspolaže s profesionalnim snagama u sklopu Javnih vatrogasnih postrojbi te brojnim dobrovoljnim snagama koje se angažiraju u kriznim situacijama.

- Oglas -

– Najprije smo imali koordinaciju hrvatskih gradova i županija pa smo, s obzirom na europske projekte na koje treba aplicirati, prešli na platformu povezivanja lokalnih i regionalnih jedinica s Republikom Hrvatskom i Državnom upravom za zaštitu i spašavanje – kazao je Behin.

Voditeljica projekta Aida Hadžić-Hurem istaknula je kako je cilj projekta uspostava efikasnih mehanizama koordinacije između institucija kako bi se smanjio rizik od katastrofa na lokalnoj razini te kako bi se spriječile ljudske žrtve i ekonomska šteta.

Projektom SEE URBAN uz pomoć primjera dobre prakse želi se utjecati na smanjenje rizika od katastrofa i umanjiti posljedice prirodnih nepogoda, dok su ključne projektne aktivnosti usmjerene na uspostavljanje modela udruživanja i suradnje jedinica lokalne i regionalne samouprave, jačanje institucionalnih kapaciteta i podizanja svijesti javnosti o prirodnim nepogodama. Inicijativa za pokretanje projekta stigla je iz iskustva u poplavama 2014. godine, a uz Bosnu i Hercegovinu, projekt se provodi i u Albaniji, Srbiji, Kosovu, Makedoniji te Crnoj Gori.

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version