Veliki satelit danas pada na Zemlju, mogli bismo ga vidjeti iz Hrvatske

Raspad satelita ERS-2 možda ćemo moći vidjeti kao plameni trag na istočnom nebu između 17:20 i 18 sati. No, treba istaknuti kako su šanse za to ipak male. Završna orbita satelita jako je dugačka, a nesigurnost vremena ulaska u atmosferu velika.

0
Satelit ERS-2 i njegova završna orbita. Izvor: ESA.
- Oglas -

Umjetni satelit Europske svemirske agencije ERS-2 danas će se raspasti u Zemljinoj atmosferi. Raspad se očekuje oko 16:41 po našem vremenu, plus-minus jedan sat i 45 minuta. Završna orbita satelita vodi ga malo istočnije od Hrvatske. Ako uđe u atmosferu kada bude blizu našim krajevima, moći ćemo ga vidjeti u obliku plamenog traga na nebu.

No, treba naglasiti: završna orbita satelita vrlo je dugačka. Nesigurnost od gotovo dva sata znači da se njegov raspad može dogoditi i na drugom kraju svijeta. AKO će se vidjeti iz naših krajeva, to će biti između 17:20 i 18 sati, najvjerojatnije na istočnom nebu. Zadnje procjene iz Europske svemirske agencije (ESA) govore da će istočno od Hrvatske proći oko 17:35 – 17:40. Međutim, može se raspasti i prije nego što dođe do nas, a i kasnije.

Nesigurnost procjene dolazi iz činjenice da je nemoguće točno predvidjeti gustoću viših dijelova atmosfere, stotinjak kilometara iznad tla. Osim što se prognostički modeli razlikuju u svojim izračunima, na gornje dijelove atmosfere utječe i Sunčeva aktivnost. Nemoguće je točno znati i kako će satelit biti orijentiran u ključnim trenucima. Zbog svega toga, predviđeno vrijeme raspada samo je procjena. ERS-2 postat će vatrena kugla negdje između 15:00 i 17:30. Najvjerojatnije.

- Oglas -

Najnovije objave pratite na posebnoj ESA-inoj stranici.

Trasa završne orbite satelita ERS-2
Trasa završne orbite ERS-2 prema najnovijoj procjeni Europske svemirske agencije. Vidimo da oko 17:35 prolazi tik istočno od Hrvatske. Izvor: ESA.

Hoće li nam ERS-2 pasti na glavu?

Masa satelita ERS-2 iznosi oko 2300 kilograma. Raspast će se na visini od oko 80 kilometara i neki bi njegovi fragmenti mogli dospjeti do tla. ESA ističe kako nijedna njegova komponenta nije otrovna niti radioaktivna.

ERS-2 svoju je 16-godišnju misiju znanstvenog promatranja Zemlje završio 2011. godine. Kako bi spriječila da “mrtvi” satelit postane još jedan komad svemirskog smeća ESA mu je snizila orbitu, potrošila svo gorivo i deaktivirala sve sustave. Prirodnim slijedom događaja, satelit će danas pasti na Zemlju.

Naposljetku, nema razloga za paniku. Najveći dio satelita izgorjet će u atmosferi. Šanse da vas pogodi komad svemirskog otpada 65.000 puta su manje od šansi da vas pogodi munja.

- Oglas -
 
 

Exit mobile version