Zainteresirani građani na Filozofskom cafeu u Knjižnici postavljeni pred etičku dilemu dinamično razmjenjivali mišljenja

Dotaknuli su se pitanja treba li svim građanima biti dostupna ista količina i kvaliteta zdravstvene zaštite bez obzira na nejednakosti u zdravstvenom stanju te su usporedili sadašnji zdravstveni sustav s onim u Jugoslaviji.

0
DSC
Foto: Knjižnica i čitaonica Fran Galović
- Oglas -

Peti Filozofski cafe održan je prošli petak u Knjižnici i čitaonici Frana Galovića, pod temom pravednosti u zdravstvu, a moderirala ga je Sanja Suton.

Osim zainteresiranih sugrađana, sudionici cafea ovaj su put bili i članovi grupe U3 sastavljene od nekoliko studenata medicine, stažista, mladih profesora i starijih profesora iz Zagreba pod mentorstvom Aleksandra Džakule. Ključno pitanje glasilo je: Može li pravedni zdravstveni sustav istodobno biti etičan i efikasan?

Velik odaziv građana i dinamična razmjena mišljenja, stavova i iskustava pokazala je da ova tema pobuđuje velik interes. Rasprava je bila to zanimljivija što su sudionici govorili i iz perspektive medicinskih djelatnika kao i iz perspektive pacijenata zbog čega se mogla sagledati šira slika problematike.

- Oglas -

Među ostalim, dotaknuli su se pitanja treba li svim građanima biti dostupna ista količina i kvaliteta zdravstvene zaštite bez obzira na nejednakosti u zdravstvenom stanju te su usporedili sadašnji zdravstveni sustav s onim u Jugoslaviji.

Roberto Mužić, član grupe U3, u svojem dijelu izlaganja postavio je okupljene pred etičku dilemu: imamo pet pacijenata s istom dijagnozom, a samo dva lijeka na raspolaganju. Pacijenti se razlikuju po dobi i spolu. Bilo je potrebno odlučiti kome i na temelju čega dati lijek, a kome ga uskratiti jer nema dovoljno za sve?

Zaključili su da iako nisu svi isti, novac ne bi smio biti mjerilo dostupnosti zdravstvene zaštite.

- Oglas -
 
 

Exit mobile version