Župan Koren zalaže se za razmatranje zakona o prirodnim nepogodama

Predložio je razmatranje izmjena i dopuna Zakona o prirodnim nepogodama u koji se predlaže uključiti dio odredbi Zakona o obrani od tuče u dijelu operativnog djelovanja

0
Hrvatska zajednica županija
Foto: Hrvatska zajednica županija
- Oglas -

Ovog tjedna održana je sjednica Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija na kojoj je sudjelovao i župan Darko Koren.

Inicirao je rasprave o nekoliko tema, a naglasio je kako su klimatske promjene posebno u 2022. godini donijele veliku materijalnu štetu te je istaknuo kako su trenutno na snazi osnovni Zakon o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda te specijalni Zakon o sustavu obrane od tuče koji se provodi na branjenom području. Predložio je razmatranje izmjena i dopuna Zakona o prirodnim nepogodama u koji se predlaže uključiti dio odredbi Zakona o obrani od tuče u dijelu operativnog djelovanja.

– Koprivničko – križevačka županija predlaže regionalni pristup, gdje bi nositelji operativnog djelovanja bile županije uz prijenos materijalnih sredstava za sustav operativnog djelovanju u vlasništvu Državnog hidrometeorološkog zavoda bez naknade te uz podršku DHMZ-a u stručnom i informacijskom aspektu. Što se tiče financiranja sustava operativnog djelovanja protiv tuče predlaže se osigurati minimalno 80 posto iz državnog proračuna, a 20 posto iz sredstava proračuna jedinica lokalne samouprave i županije na branjenom području – pojašnjavaju iz županije.

- Oglas -

Župan je dodao kako je nužno urediti i propisati sastav općinskih povjerenstava za procjenu štete koji uključuje sve potrebne struke, a ne samo agronome, s obzirom na to da se štete od prirodnih nepogoda ne odnose samo na poljoprivredne kulture već sve više i na infrastrukturu, nekretnine građana i poslovnog sektora.

– Kao primjer naveo je poplave na području naše županije, gdje je šteta procijenjena na 9,5 milijuna eura, od čega je tri milijuna bilo na poljoprivrednim površinama, a ostalo na infrastrukturi – dodaju.

Nastavno na temu, dodao je kako je potrebno urediti članak 35. Zakona koji se odnosi na pristup dodjele pomoći i to tako da se povećaju novčana sredstva s pet posto iznosa na minimalno 30 posto od konačno potvrđenih šteta.

– Podršku ovoj inicijativi dali su okupljeni župani, posebno župani sjevernih županija koji su već duže vrijeme raspravljali o sustavu obrane od tuča, a zaključak ove točke je kako će Zajednica županija zatražiti sastanak i mišljenje Ministarstva poljoprivrede, a posebno stručnjaka koji će procijeniti učinkovitost postojećeg sustava obrane od tuče, o kojemu postoji više različitih znanstvenih mišljenja – zaključuju.

- Oglas -
 
 

Exit mobile version