Koprivnica proglašena jednim od sedam najboljih pametnih gradova u Europi po kvaliteti života

0
Zrinski trg u Koprivnici // Foto: Mario Kos
- Oglas -

Činjenica je da smart city tehnologija i takav razvoj grada dolazi sve više do izražaja, ne samo u Hrvatskoj nego i u Europi, i Koprivnica na tom polju postaje lider u Hrvatskoj, rekao je Mišel Jakšić.

Koprivnica je dobila prestižno priznanje za svoje projekte i smjer u kojemu se kreće razvoj grada. Naime, World Council on City Data smjestio je Koprivnicu u društvo još samo sedam gradova u Europi koji su dobili ISO certifikat 37120, indikator kvalitete života u smart gradovima, a u svijetu ih je ukupno 31.

Za dobivanje ISO certifikata koji se dodjeljuje od 2014. godine Koprivnica je zadovoljila na 46 osnovnih pokazatelja od njih sto u 17 različitih područja, te još u 48 pomoćnih pokazatelja. Koprivnica se pokazala iznimno uspješnom u primjeni pametnih, iliti smart city rješenja, a dokaz toga je i dobiveni platinum certifikat, najviši mogući stupanj.

Bicko sustav // Foto: Arhiva
Bicko sustav // Foto: Arhiva

– Činjenica je da smart city tehnologija i takav razvoj grada dolazi sve više do izražaja, ne samo u Hrvatskoj nego i u Europi, i Koprivnica na tom polju postaje lider u Hrvatskoj. S pravom smo dobili ovaj certifikat, prvi u Hrvatskoj i sedmi u Europi. Nemamo neke prednosti koje imaju veliki regionalni centri u Hrvatskoj, nemamo tolike turističke potencijale, a ni u prometnoj povezanosti nismo baš nešto ostvarili. Ipak, u top 10 gradova smo po ekonomskoj snazi u Hrvatskoj, a smart city tehnologije su definitivno smjer u kojemu trebamo razvijati – rekao je zamjenik koji obnaša dužnost gradonačelnika Mišel Jakšić.

- Oglas -

Istaknuo je neke od pokazatelja u kojima Koprivnica nadvisuje velike europske gradove kao što su Amsterdam, Barcelona ili London, primjerice broj kilometara biciklističkih staza po broju stanovnika, broju raspoloživih bolničkih kreveta, broju upisane djece u škole, broju žena zaposlenih u gradskoj upravi, broju internetskih priključaka ili broju dobrovoljnih vatrogasaca, sve, naravno, prema broju stanovnika u gradu.

Uz sve odlične rezultate, identificirana su tri područja certificiranja na kojima se u Koprivnici mora dodatno poraditi, a to su područja ekonomije, okoliša i rekreacije.

Mišel Jakšić uvjeren je da se grad razvija u dobrom smjeru // Foto: Valentina Blažek

Komunalac je, uz Hrvatski telekom, glavni partner Gradu na ovom projektu certificiranja, a i sama tvrtka je pridonijela dobivanju certifikata svojim modernim rješenjima za očuvanje okoliša.

– Ovo je bila prilika da se usporedimo s drugim gradovima po točno određenoj metodologiji i propisanim uvjetima koje bi gradovi trebali zadovoljiti za ISO certifikat. Nadali smo se da ćemo dobiti barem brončani certifikat, što bi bio veliki uspjeh, a na kraju smo dobili platinasti, najviši mogući – rekla je direktorica Komunalca Maja Hleb.

Postupak certificiranja koštao je Grad 3500 eura, a za svaku iduću godinu taj će iznos biti 2500 eura.

Usluge grada koje su predstavljene kao okosnica pametne Koprivnice su podijeljene u tri skupine: Pametna mobilnost, Pametna uprava i usluge građanima te Energija i okoliš. Među uslugama Pametne mobilnosti su sustav javnih gradskih bicikala, ePunionice za električna vozila, nadzor vozila i parking rješenja. U drugu skupinu spadaju projekti pametne klupe, i e-računa sa svojim poduslugama, a u skupini Energije i okoliša tu je evidencija odvoza komunalnog otpada, sofisticirani spremnici za otpad, upravljanje javnom rasvjetom i kontrola kvalitete zraka.

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

  1. Bas me zanima koliko koprivnicanaca koristi punionice za elektricne aute? Uz to mogao bi Komunalac nabaviti elektricne kamione i tako doprinjeti smanjenju emisije co2.

  2. Ne čudite se kao pura dreku, pa Koprivnica ima vodstvo kao malo koji grad u svijetu. Pametan grad sa pametnim vodstvom, ma gdje nam je kraj ? Zlobnik bi rekao: U javnoj kuhinji, kaj ne ?

  3. Bas nesto razmisljam o ovoj recenici:
    “Istaknuo je neke od pokazatelja u kojima Koprivnica nadvisuje velike europske gradove kao što su Amsterdam, Barcelona ili London, primjerice broj kilometara biciklističkih staza po broju stanovnika,”
    Obzirom da je Amsterdam poznat po broju bicikala i upotrebe bicikala u prometu onda bi ovaj podatak bio zadivljujuci.
    No…
    Jesu li koprivnicke biciklisticke staze stvarno biciklisticke staze ili su samo proglasene biciklistickim stazama? Odgovor mozemo saznati iz pravilnika o bickilistickoj infrastrukturi:
    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/439893.pdf
    Obratiti pozornost na clanke 11 i 12.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version