KOLUMNA Dražen Sačer // Liječenje reumatskih bolesti

0
KOLUMNA Dražen Sačer
- Oglas -

Reumatske bolesti u samom su vrhu po učestalosti pobolijevanja i smatra se da od njih boluje čak deset posto stanovništva. Kod tih su bolesti uvijek zahvaćeni zglobovi i okolne strukture, kosti i mišići ali se mogu manifestirati i na drugim tkivima i organima.

Dva vodeća simptoma reumatskih bolesti su bol i ograničena pokretljivost zgloba. Unatoč brojnim sličnostima reumatske se bolesti znatno razlikuju po kliničkoj slici, tijeku i trajanju bolesti, prognozi i načinu liječenja.

Način i oblici liječenja ovisni su o vrsti reumatizma : upalni, degenerativni, izvanzglobni, metabolički, infekcijski, reaktivni, psihogeni ili neki drugi. Iako se statistički podaci ponešto razlikuju, uvjerljivo prednjači degenerativni reumatizam (artroze, noviji termin – osteoartritis).) Gotovo 25 posto svjetskog stanovništva starijeg od 65 godina boluje od tog oblika reumatizma. Uz artroze i neke upalne reumatske bolesti imaju kroničan tijek, a ta činjenica obeshrabruje bolesnika i u znatnoj mjeri nepovoljno utječe na njegov stav spram liječenja.

Da liječenje bude uspješno, najvažnija je pravodobna i točna dijagnoza. Važno mjesto u liječenju reumatskog bolesnika ima njegov obiteljski liječnik, a uz njega su uključeni još jedan ili više specijalista: reumatolog, fizijatar, ortoped ili internist. Što se ishoda liječenja tiče, u velikom broju slučajeva ispravno liječenje dovodi do osjetnog poboljšanja stanja pa i izlječenja, dok kod gotovo 50 posto neliječenih ili neodgovarajuće liječenih bolesnika nakon desetak godina trajanja bolesti dolazi do manje ili veće invalidnosti.

- Oglas -

Edukacija bolesnika neophodan je preduvjet uspješnog liječenja.Nužno je pacijenta uvjeriti u važnost i svrhovitost liječenja te potrebu pridržavanja svih liječničkih uputa i savjeta.Osnova svakog liječenja je podrobna informacija bolesnika o njegovoj bolesti na njemu pristupačan i razumljiv način. Bolesnik mora poznavati prirodu svoje bolesti, njeno okvirno trajanje, ograničenja koja ona donosi i što u perspektivi može očekivati..

Medikamentno liječenje još uvijek je dominantan terapijski postupak u liječenju reumatskih bolesti. Najčešće se propisuju nesteroidni protupalni lijekovi u široj javnosti poznati kao „antireumatici“ (Ibuprofen, Indomethacin, Knavon, Lubor, Lupocet, Neofen i brojni drugi). Ti lijekovi prvenstveno uklanjaju ili ublažuju bol te smiruju upalu. Moraju se uzimati u točno propisanoj dozi, na način i kroz vrijeme koje odredi liječnik. Određeni oprez potreban je kod bolesnika sa želučanim smetnjama, onih koji uzimaju antikoagulantnu terapiju (lijekovi protiv zgrušavanja krvi) te kod bolesnika s ozbiljnim oštećenjem jetre i/ili bubrega.

Neki se lijekovi mogu primijeniti direktno u sam zglob po strogo definiranim kriterijima. Kod upalnih reumatskih bolesti daju se i kortikosteroidi, provodi se imuno- supresivna i tzv. temeljna terapija, koju isključivo propisuje nadležni specijalist. U novije vrijeme provodi se i biološka terapija, ali još uvijek nije dostupna većem broju bolesnika s upalnim reumatizmom, zbog relativno visoke cijene i načina propisivanja.

IlustracijaFizikalna terapija ima nezaobilazno mjesto u liječenju reumatskih bolesti. Ovisno o bolesti koja se liječi, samu fizikalnu proceduru, način primjene i broj procedura propisuje fizijatar, a provodi fizioterapeut. Podrobnije o ovoj temi pisati ćemo u jednom od narednih napisa.

Kineziterapija (medicinska gimnastika, terapija pokretom) najvažniji je rehabilitacijski postupak. Pokret je najbolji podražaj za živčano-mišićni i koštano-zglobni sustav. Cilj kineziterapije je sačuvati funkcionalnu sposobnost zahvaćenog zgloba, ali i bolesnika u cijelosti.

Mirovanje, iako potpuna suprotnost pokretu, u akutnom stadiju mnogih bolnih stanja vrlo je učinkovit i često neophodan vid liječenja.

Ortopedska pomagala (podlakatne štake, štap, hodalica) kao mjera zaštite zglobova, od velike su pomoći reumatskim bolesnicima, jer se korištenjem tih pomagala rasterećuje zglob i smanjuje njegovo opterećenje.

Operativno liječenje sve češće je indicirano a može biti :

  1. Preventivno (sprječavanje oštećenja tetiva, živaca, zglobnih površina,..)
  2. Korektivno (poboljšanje kongrunetnosti zglobnih tijela)
  3. Rekonstruktivno (zamjena oboljelog zgloba protezom)

Reumatske bolesti najčešći su uzrok kroničnog invaliditeta i jedan od većih javnozdravstvenih problema. Rano postavljanje dijagnoze i rani početak liječenja bitni su

za povoljan ishod i prognozu. Liječenje je multidisciplinarno i najčešće uključuje lijekove, fizikalnu terapiju i medicinsku gimnastiku.

 

Piše : dr. Dražen Sačer, fizijatar
TEL : 048 625 033
E-mail : drazen.sacer1@kc.t-com.hr

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version