Prošlog vikenda Križevci su bili domaćin 28. državnog turnira i 9. međunarodnog turnira u mažoretsportu. Križevačke mažoretkinje upravo su su organizacijom tog događanja proslavile 10 godina neprekidnog rada.
Na domaćem terenu osvojile su pregršt medalja – 11 zlatnih, dvije srebrne te jednu brončanu.
Trenutno broje preko 120 članica raspoređenih u sedam grupa, a treniraju ih Tihana Haban, Nives Babić, Mihaela Ištvanić, Lucija Katalanec i Mateja Sirovac. Cure obavljaju taj posao volonterski uz puno ljubavi i truda koje ulažu u svakodnevne treninge stoga i ne čude svi ti silni uspjesi.
– Treninzi su nešto za što se krpamo kako stignemo. Veliku zahvalu možemo odmah dati Gimnaziji Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci u čijoj se sportskoj dvorani i u holu održava najveći dio treninga. Naime, za koreografiju je bitan prostor od najmanje 12×12 metara, a to je jako teško pronaći.
Također, treniramo i u dvorani TIC-a te kad god je potrebno u prostorijama OŠ Ljudevita Modeca, pa makar i u nekom razredu ili na hodniku. U dvoranama smo doslovno cijelu subotu kada treninzi počinju u 9 sati ujutro i traju do 19 sati, a nedjeljom treniramo po 5 sati – ispričala nam je Ivona Haban, predsjednica udruge Križevačke mažoretkinje.
Mažoretkinje su nakon osam godina rada u 2014. godini dobile vlastiti prostor, ured, u Turističko-informativnom centru na Strossmayerovom trgu, stoga ističu i svesrdnu podršku grada Križevaca koji im uvijek stoji na raspolaganju.
Financijsku podršku koju cure dobivaju koriste za subvencioniranje prijevoza na natjecanja, uniforme, kotizacije za natjecanja, a sve sa ciljem kako bi svim djevojčicama koje se žele baviti mažoret plesom ta mogućnost bila što dostupnija.
– Mažoret svijet u Hrvatskoj je u blagu ruku kompliciran. U Hrvatskoj postoji barem pet saveza mažoretkinja pa su timovi jako razdvojeni i natjecanja koja se održavaju nisu jedinstvena. Primjera radi, čak ni Križevačke i Koprivničke mažoretkinje nisu u istom Savezu. Svaki Savez radi po svojem pravilniku, svaki Savez ima nešto karakteristično za sebe i održava svoja regionalna, državna natjecanja i odlazi na Europska prvenstva svoje krovne organizacije – kazala nam je Ivona, dodavši da na mažoret sceni nedostaje sloge između timova i saveza koji bi značaj cijele scene podigli na viši nivo.