Vjerojatno se većina vas u nekom trenutku susrela sa e-mailom u kojem ste obaviješteni da ste dobili velik novac na lutriji ili u kojem vam netko šalje odličnu poslovnu ponudu. Većina ljudi svjesna je kako je riječ o prevarama, no svi vi koji se još niste susreli s tim ili ste novi u svijetu Interneta ili vas jednostavno zanima što bi se desilo da ste na prevaru nasjeli – čitajte dalje.
Prvi vid prevare je navodni lutrijski dobitak. Prevara se provodi na način da dobijete mail u kojem ste upućeni da pošaljete svoje osobne podatke, kopiju putovnice ili vozačke dozvole, adresu, broj telefona, broj računa. Pošiljatelj je najčešće iz Velike Britanije ili Španjolske. Ukoliko te podatke i pošaljete, dobit ćete još jedan mail u kojem se traži ponovno slanje istih podataka i savjetuje vam se da se javite nekoj europskoj komisiji za dobitke na igrama na sreću kako bi vam odobrili isplatu dobitka. Nakon toga slijedi ključni trenutak – ta navodna komisija traži uplatu naknade, nakon čega će biti isplaćen dobitak. Naravno, nakon što uplatite naknadu od dobitka nema ništa, a vi ste prevareni. Nakon toga prestaje svaki kontakt s njihove strane, a policija kaže kako im je iznimno teško stati na kraj jer uvijek barataju lažnim podacima te brzo mijenjaju imena osoba i kuća koje organiziraju “lutriju”.
Nigerijska pisma
Od bivšeg ili sadašnjeg afričkog dužnosnika na mail dobivate unosnu ponudu. Naime, taj dužnosnik otjeran je iz svoje zemlje ili s vlasti, a vi ćete mu pomoći da transferira novac koji mu je ostao na računima te za to dobiti 30ak posto provizije. Naravno, da bi to mogli, morat ćete mu pomoći platiti takse ili slična davanja. Primjerice, on predlaže da se nađete “oči u oči”, samo vas moli da mu platite avionsku kartu. Ako se polakomite za novcem i to napravite, s njegove strane prestaje svaki kontakt jer je, naravno, riječ o prevari.
Iz policije savjetuju kako je najbolji način zaštite kod ovakvih prevara neodgovaranje i brisanje ovakvih i sličnih poruka, a mi dodajemo kako je u svom e-mail servisu dobro ovakve poruke označiti kao spam te ih blokirati kako bi ih e-mail servis automatski poslao u “smeće”.