U 21. Stoljeću nemoguća je komunikacija bez computera. Pojavom Interneta svijet se pretvorio u ‘globalno selo’ & ‘big brother’, koliko na dobrobit ili ne, pitanje je za rasprave i analize. Ako Vremeplovom krenemo vremenskim strojem unatrag nailazimo na velike i brze napretke računalne tehnologije.
Prvo računalo u svijetu je poznati “Stonehenge”. On je omogućio još prije 4000 godina točno predviđanje Mjesečevih mijena, dakle evolucija je tekla od početka civilizacije.
Prisjetimo se samo preteča, Eniaca i Univaca prvih računalnih uređaja s ”najtežim’ performancama jer ih je važno spomenuti radi usporedbe s današnjom računalnom tehnologijom i njihovim napretkom. Eniac i Univac su bili projektirani za potrebe Američke vojske, a kasnije 1943. Godine u tajnosti počela je i njihova proizvodnja za komercijalno korištenje. Eniac je težio oko 30 t, 174 kW snage, morao je biti smješten u zasebnoj prostoriji radi hlađenja koja je bila velika 167 m2, imao je 17468 elektroničkih cijevi. Impoznatni podatci.
Prošli petak u prostorijama Muzeja Koprivnica u starom Magistratu, održana je zanimljiva izložba naziva ”Računalni vremeplov” koja je svojom postavom prikazala razdoblje računalne epohe od 1977. – 1995. godine. Od Commodorea 64 do Macintosha classic. Zanimljiva je činjenica da su sva računala bila u radnom pogonu, tako da su posjetitelji mogli isprobati njihove mogućnosti. Naravno nije bio u pitanju Internet, već su mogli zaigrati neke od najpoznatijih igrica iz 80-tih godina. Najveće zanimanje pokazala su djeca i mladi, dok su stariji više bili zainteresirani za njihove performance. Ovu izložbu je posjetila publika profinjenih interesa prema virtualnom svijetu.
Autor izložbe je Dalibor Vugrinec, dipl. inf. u suradnji s Peek&Poke muzejem računala i tehnologije iz Rijeke. Motiv ove izlože kako ističe autor Dalibor Vugrinec je taj da se pokažu napreci računalne tehnologije mladima i onima koji s njome nisu dovoljno upoznati. Ova izložba je zapravo bila prava poslastica za ljubitelje računalne tehnologije koja ima svoju zasebnu publiku i predstavlja pravi vremenski stroj u obrnutom smjeru.
{vsig}kultura/05-2012/120521-muzej{/vsig}