Zaposlenici Središnjeg laboratorija za kontrolu kvalitete mlijeka iz Križevaca imaju zdravstvenih problema i sumnjaju da ih uzrokuju kemikalije kojima su izloženi, piše Dnevnik.hr.
Tvrde kako im je ugroženo zdravlje, a pitaju se i kamo idu uzorci otrovnog mlijeka za kojeg sumnjaju kako se izlijeva u križevački potok Glogovnicu.
U poslu koriste 54 kemikalije
Zaposlenik Tomislav Bahunek nakon emisije Provjereno odbio je s nama razgovarati, jer kaže kako se sada neko vrijeme ne želi isticati u javnosti.
– Tjedno se odvozi oko 10 tisuća litara otpadnog mlijeka koje mi bacamo, koje je kontaminirano natrijevim azidom. I tu se ne vrši nikakva dekontaminacija jer ne postoji način, osim spaljivanja – ispričao je zaposlenik Tomislav Bahunek za Provjereno Nove TV.
Bahunek ističe kako se osjeća ugroženo na poslu s obzirom da u radu koriste 54 kemikalije, a postoje još dva laboratorija koji koriste različite kemikalije iz roda cijanida i u najmanjim koncentracijama, to su smrtonosni otrovi.
– Podatak da je maksimalna dozvoljena koncentracija u radnom prostoru ljudi 0,1 miligram po kubičnom metru, što nama nije niti jedanput izmjereno u 15 godina koji radimo, a sigurno je izloženost i sigurno postoji neka koncentracija u zraku. Tako da se moram osjećati ugroženo – ističe Tomislav.
Željka Radić ima problema sa zdravljem, bila je i na snimanju glave, problema je imala s mučninama i povraćanjem, ali nikad nije saznala uzrok.
– Jednostavno mi nije jasno otkud to sve dok se nisam konzultirala da je to moguće zbog tih kemikalija, isparavanja, deterdženata na radnom mjestu gdje radim – požalila se Željka.
Sumnje u štetnost zraka produbio im je i dolazak rutinske kontrole iz plinare kada je uređaj za mjerenje plina podivljao nakon što je prišao Željkinom radnom mjestu.
Nije joj bilo jasno zašto aparat reagira, a kaže kako je s vremenom uzela u mogućnost da je zbog isparavanja. Dan nakon kontrole, Željka Radić premještena je na novo radno mjesto i vjeruje kako je to napravljeno da više ne propitkuje nastalu situaciju. Poslala je pritužbu za koju kažu kako nikad nije dobila odgovor.
Voditeljica tvrdi da natrijevog azida u zraku nema
Zaposlenici smatraju kako država štiti državu u ovom slučaju jer laboratorij spada pod Hrvatsku poljoprivrednu agenciju.
Dnevnik.hr piše kako je povredu zakona o radu, i to upravo dio oko procjene rizika, potvrdila i sanitarna inspekcija. Voditeljica Sektora kontrole kvalitete poljoprivrednih proizvoda Danijela Stručić kaže kako je riječ o slučajnoj pogrešci.
– Administativnom pogreškom popis kemikalija nije bio fizički stavljen u procjenu rizika. Procjena rizika je napravljena od ovlaštene firme, ali omaškom, sam popis kemikalija nije stajao u prilogu procjene rizika kako je i navedeno u procjeni rizika – ispričala je D. Stručić.
– Propisano je 0,1 miligram po metru kubnom kroz osam sati radnog vremena te da djelatnik većim koncentracijama ne bi smio biti izložen. Naši djelatnici ga koriste prilikom pripreme kemikalija koja traje maksimalno do pola sata, natrij azid se otvara u digestoru i sve radne otopine pripremaju se u digestoru, uopće ne dolazi do isparavanja kemikalija van digestora – negirala je Danijela Stručić moguća isparavanja.
I dok voditeljica tvrdi da samog natrijevog azida u zraku nema, Tomislav je uvjeren u nepravilnosti.
– Ako se moglo s utjecajem na okoliš, zašto se isto nije napravilo i s kvalitetom zraka u radnom prostoru. Na 10 litara ga ima 2,7 grama, a rekli smo maloprije da je dozvoljena za ljude 0,1 miligram po kubičnom metru i poslije toga je opasan po zdravlje – pita se Bahunek.
Kontaminirano mlijeko odvozi se u potok
Upozorio je u Provjerenom i na nepravilno zbrinjavanje otpada, kaže kako se u uzorcima mlijeka nalaze kemikalije nad kojima bi se trebala provesti dekontaminacija. Otpadno mlijeko prevozi se do stotinjak metara udaljenog kolektora križevačkog Komunalnog poduzeća iz kojeg se ispušta u potok Glogovnicu.
– To bi trebalo trajati 24 sata. Dođeš drugi dan na posao, za 10-12 sati, sve je dalje spremno za odvoz, samo što su tankovi prazni – kaže Tomislav.
Inspekcija zaštite okoliša je kontradiktorna
– Analiza uzorka je pokazala da nije štetan za vodene organizme – uzvraća Stručić.
U emisiji su kontaktirali i inspekciju za zaštite okoliša od koje su dobili kontradiktoran odgovor. Oni naime tvrde da se opasni otpad zbrinjava propisno, ali su istovremeno pronađeni propusti u dokumentaciji o nastanku i tijeku otpada odnosno kako je nastao i i gdje je završio.
Oboje križevačkih zviždača strahuju za svoja radna mjesta, ali više nisu mogli šutjeti jer se osjećaju ugroženo.