Projekt Prilika za sve 2, kojim su učenici dobili svoje pomoćnike u nastavi, pokazao se iznimno uspješnim, zaključak je današnje završne konferencije.
U protekloj školskoj godini 50 učenika škola s područja Koprivničko-križevačke županije dobilo je 37 pomoćnika u projektu koji je s gotovo dva milijuna kuna financiran EU potporama.
Jedna od pomoćnica u nastavi bila je i Tea Tišljarić, koja već tri godine iz prve ruke svjedoči tome kako se projekt mijenja nabolje i kako se i sama s njime razvija.
– Svake godine je sve bolje, koordinatori su stručne osobe koje nam jako puno pomažu, a ravnatelj u OŠ Drnje, gdje radim, je izuzetno profesionalan. Izgrađujemo se kao osobe i kroz godine smo postali vrlo empatični prema učenicima – rekla je Tea.
Učenik s kojim radi je slabovidan i potrebna mu je pomoć u uobičajenim školskim zadacima.
– Treba mu pomoć u prepisivanju s ploče, čitanju, uvećavanju slova i slično. Početak je bio zaista jako težak jer je odrastao samo s jednim roditeljem i bakom i djedom. No, s vremenom smo se zbližili. Mislim da bi svi pomoćnici trebali nastaviti raditi samo s jednim djetetom jer treba vremena da se povežu – smatra ona.
Prisjeća se kako je kao pomoćnica na početku bila kao strano tijelo u učionici, netko tko je došao usred školske godine, no ubrzo su se učenici prilagodili i sada su pravi tim. Zahvaljujući tome, učenik s kojim radi sada je mnogo integriraniji u razrednu zajednicu nego prije.
– Više nema nikakvih razlika, sada je već dovoljno samostalan da bude isti kao i drugi – uvjerena je Tea.
Župan Darko Koren smatra da se kroz ovaj projekt pokazalo uzorno zajedništvo i partnerstvo županijskih institucija, a sve u korist onima kojima je to najpotrebnije.
– Prepoznali smo ovaj projekt kao vrijedan zato što je usmjeren na brigu o posebnoj grupi ljudi. On ima višestruku korist, osim pomoći potrebitima i oni koji tu pomoć daju pronašli su zaposlenje. Važno je naglasiti da su i stručne službe, PORA i škole pokazali smisao partnerskog djelovanja – rekao je župan.
Projekt ide dalje s novom školskom godinom, a dogodit će se određene promjene u broju pomoćnika i učenika koji će njime biti zahvaćeni.
– Najvažnije je bilo da se djeca s teškoćama osjećaju ravnopravno i to smo uspjeli. Učenici i roditelji su zadovoljni, nastavnici i ravnatelji također. Ministarstvo je uvažilo naše sugestije i u novom projektu Prilika za sve 3 bit će uključeno više učenika i više pomoćnika, svi koji trebaju pomoćnika, dobit će ga – zadovoljan je dožupan Ratimir Ljubić.
Pomoćnici koji će sudjelovati u novom projektu, ali i dosadašnji pomoćnici i zainteresirani građani, moći će učiti iz brošure koju su sastavili stručni koordinatori Bruno Antolić i Petra Sobota.
– Brošura je napravljena na temelju svjetski relevantne znanstvene literature. Pokriva specifičnosti teškoća u razvoju i nudi metode i tehnike za kvalitetniji rad pomoćnika – predstavio je brošuru Antolić.
U projektu je sudjelovalo 16 osnovnih i šest srednjih škola kojima je Županija osnivač, u partnerstvu s PORA-om.