Udruga RockLive iz Koprivnice već nekoliko godina vrlo uspješno bavi se organizacijom koncerata i festivala. Svojim radom publici je predstavila mnoge strane kvalitetne izvođače, ali svakako velik naglasak ima na promociji domaćih izvođača. RockLive je također glavni organizator RockLive Festivala, koji je u sklopu svog programa ugostio velik niz domaćih izvođača. Tu je i RockLive Records koji je do sada u nezavisnom izdavaštvu objavio čak 10 albuma mladih domaćih izvođača.
– Uz standardnu hrvatsku birokraciju koja ponekad postane prepreka u kvalitetnoj organizaciji, od samog početka rada pojavljuje se veliki kamen spoticanja – HDS ZAMP. No, nakon nekoliko godina iskustva s ovom organizacijom, doživjeli smo apsolutni šok primivši poštom novo pismo s adrese HDS ZAMP-a. Naime, u pismu koje dostavljamo u prilogu, a potpisuje ga Nenad Marčec glavni direktor HDS ZAMP-a, tvrdi se kako je uvidom u poslovne knjige te kontrolom terenskih zastupnika utvrđeno javno priopćavanje glazbe na priredbama, ali bez zakonski potrebnog Odobrenja – ogorčen je Denis Košćak iz Udruge RockLive.
Nastavlja kako bi stvar bila potpuno jasna da u pismu ne dolazi do apsurda u činjenici kako HDS ZAMP ni jednim slovom ne navodi na koje priredbe misli te koji su datumi i lokacija u pitanju.
– No, s druge strane vrlo su lako u pismu obznanili kako u ovom trenutku procjenjuju da je nastala šteta za nositelje prava u iznosu oko 1.100 kuna. Dakle, u iznosu OKO 1.100 kuna. HDS ZAMP ne da prikazuje svoju bahatost ovim postupkom, nego se koristi najbizarnijim trikovima te na sebi svojstven način „ako prođe, prođe” od Udruge koja nema niti jednu lipu duga na ime autorskih prava pokušava na ovako prljav način izvući dodatni novac – ističe Košćak, dodajući i kako je potpuno nejasno na što HDS ZAMP misli, zašto se Udruzi obraća na ovakav način, ali je jasno da od Udruge potražuje novac.
Iz rockLivea navode i da ovo nije jedini primjer bezobraznog i potpuno moralno neprihvatljivog poslovanja HDS ZAMP-a.
– Udruga RockLive nedavno je primjerice za koncert mladih demo izvođača platila naknadu HDS ZAMP-u u iznosu od 350 kuna. Ništa ne bi bilo sporno da prihod od navedenog koncerta nije bio 450 kuna, pa je HDS ZAMP ovime uzeo 80 posto prihoda. Naravno, svoj račun opravdali su pravilnicima koji na takav način određuju cijenu – tvrdi Košćak, napominjući da se postavlja pitanje kako to HDS ZAMP štiti domaću glazbu, kad uzima čak 80 posto prihoda koncerta, koji je mogao kasnije biti upotrijebljen za novi koncert, za novu promociju hrvatske glazbe.
Zbog ovog krajnje bezobraznog načina poslovanja, tvrde iz Udruge RockLive su odlučili svoje iskustvo plasirati u javnost, nadajući se kako će mediji prepoznati količinu bizarnosti u radu HDS ZAMP-a.
Na posljetku, članovi RockLivea su pozvali sve organizatore i udruge ako imaju slična saznanja i iskustva da im se obrate i jave na mail udrugarock@gmail.com.