Na zadnjoj sjednici Općinskoga vijeća Molvi bilo je riječi o ovogodišnjim potporama lokalne samouprave mještanima, pa se tako moglo zbrojiti da niz pomoći sada obuhvaća ukupno čak 13 programa. Tako se pčelarima pomaže s 80 kuna po košnici, dok je za njih 11 iz općinske blagajne plaćeno 22 tisuće kuna za obrazovanje nakon kojega im je zanimanje pčelar upisano u radnu knjižicu. Stočarima Općina pomaže pokrivanjem polovice troškova uređenja sabirališta mlijeka, a korisnicima poljoprivrednih kredita pokrićem 2% kamate. Osiguranja pak od šteta koje čine elementarne nepogode molvarski proračun pomaže s 40% premija.
– Jer smatramo da je to nužno u ovakva nestabilna vremena, stalno smo svjedoci ekstrema; bilo suša, bilo poplava, bilo tuče, smatramo da 40% koje daje Općina, 25% daje Županija i do 25% daje država, plaćena je sveukupna polica osiguranja. 20 tisuća kuna je maksimalni iznos, nadam se da neće niti biti većih zahtjeva – veli načelnik Zdravko Ivančan.
Poduzetnicima su namijenjene pomoći za osnivanje tvrtke, zadruge, OPG-a ili obrta, u iznosu od 20 tisuća kuna, zatim subvenicija za kapitalna ulaganja u visini 35% cijene strojeva i opreme, te nagrada za svakog radnika koji ostane zaposlen duže od šest mjeseci od po dvije tisuće kuna. A ako se odlučite pokrenuti poslovanje u nekom od prostora u Molvama koji se daju u najam, osim ako je u pitanju trgovina ili gostionica, Općina će vam prvih godinu dana plaćati polovicu troškova stanarine. Pomoći nisu namijenjene samo gospodarstvu; svi mještani koji odluče svoje kuće zaštititi termo fasadama mogu računati na povrat 40% troškova.
– Cilj nam je pomoći našim ljudima da budu energetski manje ovisni, odnosno da uštede što više na plinu, na energiji i da naše selo malo ljepše izgleda, jer svatko tko bude stavljao novu fasadu ipak bude ljepše i za vidjeti. Maksimalni povrat sredstava bude do 20 tisuća kuna od ukupnog iznosa investicije – objašnjava Ivančan.
Općina Molve pomaže pokrićem kamata ne samo svoje poduzetnike koji su podigli kredite, već i mještane koji tako vraćaju neko dugovanje, te one do 40 godina starosti koji rješavaju svoje stambene probleme. A kako na svojem području nemaju domova za starije, Općina potiče pokretanje udomiteljstva. Sve pobrojano još uvijek ne čini potpuni popis, naime molvarska Općina daje pomoć i za ispitivanje plodnosti tla, okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta, za podizanje staklenika i plastenika, voćnjaka, kao i novih nasada povrća i drugih kultura.
Izvor: www.radio-koprivnica.hr