Županija i Grad Koprivnica i dalje su na sudu s državom zbog javno-privatnog partnerstva. Naime, želi se dobiti povrat novca, oko šest i pol milijuna kuna na strani Županije i oko tri i pol milijuna sa strane Grada, koji su potrošeni na novu zgradu koprivničke Gimnazije Fran Galović.
Trakavica oko JPP-a traje još od 2013. godine, kada je SDP-ova vlada trebala platiti 55 posto financijskih obveza, no to je sve palo u vodu dolaskom sljedeće vlade te je financijski teret završio u krilu Županije i Grada. Zato su podnesene dvije tužbe protiv države kojima se nastoji vratiti uložen novac.
– Država je prestala plaćati svoju obvezu iz JPP-a za Gimnaziju s 31. prosinca 2015. godine. Grad Koprivnica je podmirivao 100-postotni iznos obveze Tehnici SPV d.o.o. u godinama 2016. i 2017. – poručuju iz koprivničke Gradske uprave.
Napominju da je Grad Koprivnica prije podnošenja dvije tužbe Županijskom državnom odvjetništvu u Varaždinu podnosio zahtjeve za mirno rješenje spora, na koje zahtjeve se ŽDO niti jednom nije očitovao.
– Gradonačelnik Grada Koprivnice je 4. prosinca 2017. godine ministrici znanosti i obrazovanja dostavio prijedlog za mirno rješenje spora, a isti prijedlog je istog dana dostavljen na znanje i predsjedniku Vlade Republike Hrvatske te potpredsjedniku Vlade Republike Hrvatske Predragu Štromaru. Gradonačelnik je predložio sklapanje ugovora o nagodbi koji bi imao svojstvo ovršnosti, a u kojem bi se precizirala sva potraživanja, kao i rok u kojem bi dospjela potraživanja bila podmirena. Ministarstvo znanosti i obrazovanja se do sada nije očitovalo o prijedlogu gradonačelnika za mirnim rješenjem spora i sklapanjem ugovora o nagodbi – kažu iz Službe ureda gradonačelnika Mišela Jakšića.
Grad je ukupno za dvije godine, 2016. i 2017., za Gimnaziju isplatio 6.550.364,95 kuna. Iznos koji je Država trebala podmiriti, a nije, za godine 2016. i 2017. je 3.601.250,06 kuna.
Situaciju je s gledišta Županijske uprave pojasnila nam je pravnica Marina Horvat Pavlic. Kao što je rekla, postupak tužbe protiv države specifičan je, no u Županijskoj upravi su optimistični što se tiče ishoda.
– Mi smo u ovom trenutku pokrenuli dvije tužbe pred Trgovačkim sudom u Varaždinu. Prva se odnosi na vrijeme od prosinca 2015. do ožujka 2016. godine, ona je negdje oko milijun kuna zajednički. Naravno, u tužbi je razgraničeno koliko je od Grada Koprivnice, a koliko od županije. Drugu tužbu smo nedavno podnijeli, za razdoblje od travnja 2016. do lipnja 2017. godine. U pripremi smo mirnog rješenja spora za razdoblje od srpnja do prosinca 2017. godine. Tužba se odnosi na 6,5 milijuna kuna. Kada govorimo o tim postupcima, prvi je daleko odmakao, došli smo do toga da će se uskoro zaključiti glavna rasprava i završilo je vještačenje i vrlo sam optimistična. Drugi postupak je u fazi odgovora na tužbu – opisala je Marina Horvat Pavlic.
Kako kaže, sada preostaje pričekati reakciju s druge strane, no do sada niti premijer, niti potpredsjednik Vlade, niti ministrica znanosti i obrazovanja nisu poduzeli konkretne korake.
– Vidjet ćemo kako će reagirati nadležno ministarstvo, jer ako ste pratili donošenje državnog proračuna, bila je osigurana stavka u kojoj je navedeno javno-privatno partnerstvo u Varaždinskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji, više od 22,5 milijuna kuna. U ovom trenutku ne mogu reći kako će država reagirati na ovu situaciju. Zajedno s gradom uputili smo u prosincu prijedlog za nagodbu potpredsjedniku vlade Štromaru, ministrici Divjak i premijeru, no do danas nismo dobili odgovor. Jedna od opcija je bila da nam se u potpunosti vrati glavnica, a da se odreknemo zateznih kamata – napomenula je M. Horvat Pavlic.