Đurđevački vijećnici ponosni su na činjenicu da gotovo sve odluke koje se tiču grada na svojim sjednicama donose jednoglasno. No, na jučerašnjoj, devetoj sjednici Gradskog vijeća, to ipak nije bilo tako, a među njima je zaiskrilo zbog ulice Stiska.
Naime, na dnevni je red stavljena odluka da se u toj ulici, s dominantno romskim stanovništvom, ono oslobodi plaćanja komunalnog doprinosa kod ozakonjenja nezakonito izgrađenih zgrada. Vijećnici su trebali izglasati da se komunalnog doprinosa oslobodi 59 domaćinstava, odnosno 78 objekata u iznosu od nešto više od 288 tisuća kuna s ciljem dovršetka legalizacije, koja bi omogućila daljnje priključenje na vodu i odvodnju, kao što je predstavio gradonačelnik Hrvoje Janči. To je bila odluka koju dio oporbe nije mogao ‘probaviti’, pogotovo SDP-ov Marko Fucak, koji je bio i najglasniji u raspravi.
– Kako se uopće ova nemoralna i nepoštena odluka našla na dnevnom redu? Ako ju usvojimo, pljunut ćemo u lice svim onim građanima koji su dosad plaćali komunalni doprinos. Ovo je netransparentno poslovanje kojim pokazujemo da postoje dva reda građana. Po čemu su Romi zaslužili oslobađanje od plaćanja? SDP neće podržati ovakvu odluku. Mi jesmo socijalno osjetljivi, ali smo i pošteni, ili svima oslobođenje komunalnog doprinosa, ili nikome. Možda Podravce smatraju Dudekima, ali nisu ni naši ljudi tako naivni da bi popušili takve fore – oštar je bio Fucak.
Iako nešto blaži, ni HDZ-ov Rajko Gašparić nije bio oduševljen tim prijedlogom koji je stavljen pred vijećnike.
– Rekao bih naglas ono što većina nas misli. Mislim da naši penzioneri i svi oni teškog imovinskog stanja neće biti presretni ovom našom odlukom jer oni moraju platiti komunalne pristojbe. Koje je to mjerilo koje smo uzeli da bismo nekoga oslobodili toga? Smatram da je ravnopravnost svih naših građanki i građana ovom odlukom poljuljana. Znam da u Stiski nemaju svu komunalnu infrastrukturu, ali siguran sam da i u gradu postoje oni koji nisu na nju spojeni pa im ne izlazimo ovako ususret – smatra Gašparić, te naglasio da bi najbolje mjerilo bilo imovinski cenzus.
Njegov stranački kolega Marko Kolarević (HDZ) još se manje suzdržavao u iznošenju svog mišljenja te je otvoreno rekao da nimalo ne podržava takvu odluku.
– Zašto mi moramo izjednačavati Rome s nama? Na kraju ćemo mi biti manjina, a oni većina. Oni stalno imaju privilegije, mi ih nemamo. Voze dobre aute, imaju relativno dobra primanja, a ako ih želimo izjednačavati s drugim građanima Đurđevca, pa i Hrvatske, onda neka plate – rezolutan je Kolarević.
Gradonačelnik Hrvoje Janči i predsjednik Gradskog vijeća Željko Lacković nastojali su uvjeriti oporbu da se ne radi o pogodovanju Romima, već o slučaju ulice koja nema odgovarajuću komunalnu infrastrukturu, bez obzira na to tko u njoj živi.
– Nemojte zaboraviti da tamo ne žive samo Romi. Možda vam je promaklo, ali ovdje nije u pitanju oslobođenje pojedinaca po nacionalnoj osnovi, nego o oslobođenju jednog predjela koji nema apsolutno nikakve, niti minimalne komunalne uvjete. Tamo živi 500-tinjak osoba većinom romske nacionalnosti u nehumanim uvjetima. Niti ova niti prethodna gradska vlast nije tamo omogućavala bespravnu gradnju. Da bi nekoga uopće zadužili za plaćanje, morate ispuniti određene uvjete, mora biti asfaltirana cesta, mogućnost priključka na sustave vodoopskrbe i odvodnje, mora imati javnu rasvjetu. Ako baš hoćete pravedno i pošteno, onda nije ni pravedno ni pošteno da stanovnici ulice Stiska plaćaju komunalni doprinos dok tamo nema ničega. Ono što je tu najbitnije je to da tamo više neće biti nelegalne gradnje. Ako želimo izbjeći probleme koji se znaju vezati uz romsku manjinu, moramo raditi na kvaliteti i izjednačavanju – poručio je Lacković.
To pojašnjenje nije uvjerilo sve vijećnike, pa je tako Marko Fucak prigovorio da su vlasnici vikendica morali platiti komunalni doprinos iako nisu imali uvjete koje je naveo Lacković.
– Ako želite ostati zapamćeni u povijesti kao vijećnici koji su donijeli takvu nemoralnu odluku, ja u tome neću sudjelovati. Ako mi sada vraćamo neki kredit za glasačku mašineriju iz naselje Stiska za prošle lokalne izbore, bojim se da za četiri godine ne bi opet vraćali neki kredit od 300 tisuća kuna – nastavio je SDP-ov vijećnik u istom tonu, no predsjednik Gradskog vijeća odbio je aluzije na plaćanje glasova.
– Imate pravo komentirati kako želite, no to vam ne stoji. Gradonačelnik koji je izabran na izborima i dobije povjerenje građana dužan je brinuti o svim građanima, a ove aluzije na plaćanje i vraćanje usluga zaista ne stoje – smireno je zaključio Lacković.
Odluka je na kraju usvojena s devet glasova za, dva protiv i dva suzdržana.