-1 C
Koprivnica
Subota, 23. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Djeci s teškoćama u razvoju kvalitetnija rehabilitacija // U vrtić Lastavicu stigao interaktivni multitouch stol
D

Ne propustite

Akciju za kupnju interaktivnog stola pokrenulli su Udruga osoba s invaliditetom Bolje sutra i UZOR Hrvatska, a priključili su se i brojni donatori. Ukupno je skupljeno 30.000 kuna

U dječjem vrtiću Lastavica u koprivničkom prigradskom naselju Reki od nedavno mališani imaju priliku koristiti interaktivni multitouch stol čija je svrha kvalitetnija rehabilitacija djece s teškoćama u razvoju.

Udruga osoba s invaliditetom Bolje sutra na čelu s Marijom Mraz i UZOR Hrvatska pokrenuli su niz humanitarnih akcija od 2012. do 2014. godine sa svrhom skupljanja sredstava za nabavku interaktivnog stola. On je namijenjen za rad s djecom s teškoćama u razvoju koja polaze dječji vrtić Tratinčica, točnije objekt Lastavica u Reki. U akciju su se uključili i Hartmann, mjesni odbor Centar Koprivnica, Friš, Moto klub Roosters, te skupili 30.000 kuna. Sav novac je utrošen na kupnju interaktivnog stola i tableta.

Dječji vrtić Tratinčica uvoditi suvremenu tehnologiju u radu s djecom s teškoćama u razvoju počinje od ove pedagoške godine. Poznato je kako sve više stručnjaka istražuje i potvrđuje dobit primjene kompjuterske tehnologije u radu s ovom skupinom djece. Sve više ovakvih studija koje se uglavnom provode u SAD-u dokazuju kako kompjuterske igrice, ukoliko se koriste u kontroliranim uvjetima, motiviraju djecu na usvajanje novih znanja i uvelike potiču razvoj percepcije, vizualne i slušne pažnje, logičko razmišljanje i kreativno rješavanje problemskih zadataka. Naravno, riječ je o igricama koje su nastale u suradnji stručnjaka različitih profila kao što su neuroznanstvenici, psiholozi, stručnjaci edukacijsko-rahabilitacijskog profila, informatičari, grafičari, a sve s ciljem poticanja razvoja psiholoških funkcija primjenom sofisticirane tehnologije.

S tom mišlju DV Tratinčica odlučio se na nabavu interaktivnog multitouch stola. Stol omogućava prilagodbu površine za rad te interakciju putem dodira što ga čini iznimno lakim za uporabu skupini djece s tjelesnim invaliditetom. S obzirom da se radi o kompjuterskoj tehnologiji, sadrži skup specijaliziranih igara i aplikacija koje u kontroliranim uvjetima i pod stručnim vodstvom terapeuta omogućavaju adekvatan kognitivni razvoj i napredak djece s posebnim potrebama. Zbog interaktivnog suvremenog sučelja i dinamike koju nam donosi ova inovacija, djeca su motiviranija i aktivnija u radu, a uspjeh u terapiji je brži.

Aplikacije koje se primjenjuju u radu s djecom preuzete su s projekta ICT-AAC koji predvode četiri fakulteta iz Zagreba – Fakultet elektrotehnike i računarstva, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Grafički fakultet i Filozofski fakultet. Same aplikacije imaju edukacijsku i komunikacijsku vrijednost. Predstavnici ICT-AAC projekta naglašavaju kako je cilj razviti što više takvih aplikacija koje se koriste u radu s djecom mlađe predškolske dobi sa složenim komunikacijskim potrebama, u radu s odraslim osobama nakon traumatskih ozljeda mozga i cerebrovaskularnog inzulta, ali i za rad s djecom starije predškolske i mlađe školske dobi kod usvajanja vještina koje prethode čitanju, pisanju i računanju.

Neke od aplikacija kojima se u vrtiću koriste na multitouch interaktivnom stolu su Matematički vrtuljak, Slovarica, Komunikator, Domino brojalica i Pamtilica.

U ovoj humanitarnoj akciji sudjelovala je i tvrtka DivIT u vidu same nabavke dijelova i izrade interaktivnog multitouch stola. DivIT je softverska tvrtka koja se bavi kreativnim rješenjima u sferama interaktivne virtualne realnosti. Predvode ju braća Darian i Vedran Škarica, mladi vizionari koji se, među ostalim, bave augmentativnom realnošću, interaktivnim površinama i hologramima koje inkorporiraju u multimedijalnu svakodnevicu. U toj domeni su ih prepoznale i ostvarile suradnju s njima brojne poznate tvrtke. Njihov najnoviji projekt Mash.me, softer za animaciju, nadilazi granice realnog iskustva omogućavajući korisniku “ulazak” u tuđu kožu u realnom vremenu. Pomoću tehnologije koju su osmislili svatko na trenutak može postati omiljeni animirani lik koji vjerno imitira sve ljudske pokrete. Njegova primjena u budućnosti predviđa mogućnost imitacije facijalne ekspresije.

Predviđa se i daljnja suradnja DV Tratinčica s tvrtkom DivIT u vidu korištenja njihove najnovije aplikacije Mash.me u radu s djecom s autističnog spektra. Upravo zato što se aplikacija Mash.me temelji na imitaciji u realnom vremenu bez inzistiranja na kontaktu očima sa sugovornikom, psiholozi i stručnjaci edukacijsko-rehabilitacijskog profila vide njezinu iznimnu primjenu u rehabilitaciji djece s poremećajem iz autističnog spektra.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Najbolji od najboljih

Hrvatska sahara – Podravina adventure u velikom finalu izbora najboljih turističkih proizvoda

Proglašenje i dodjela nagrada u hrvatskom turizmu upravo se privodi kraju u sklopu Dana hrvatskog turizma u Opatiji, u...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×