Drava Art Biennale (DAB) nastavak je projekta Muzeja grada Koprivnice započetog 2003. godine koji 2013. poprima bijenalni karakter. Dugoročni plan DAB-a jest baviti se temom zaštite okoliša, ekosustava i vode kao političke kategorije i poticati interdisciplinarnost kroz suradnju umjetnika, kustosa, aktivista, znanstvenika i drugih stručnjaka te lokalne zajednice. Rijeka Drava, osim što je dio UNESCO-va Rezervata biosfere može biti i povod za umjetničke reakcije i intervencije.
DAB 2015. problematizira vodu kao političko pitanje – privatizaciju vode i vodu kao zajedničko dobro kroz multimedijalne radove i interdisciplinarne prakse, a partner Muzeja grada Koprivnice je Centar za suvremenu umjetnost Celje iz Slovenije.
Projekt DAB 2015. započeo je prošli tjedan predavanjima u osnovnim školama. U četvrtak 23. travnja članice tima DAB-a: Tanja Špoljar i Helena Kušenić te predstavnica „Zelene Istre” Dunja Mickov posjetile su OŠ „Antun Nemčić Gostovinski” i OŠ „Đuro Ester”, dok su se u petak 24. travnja družile s učenicima OŠ „Braća Radić”. Dunja Mickov je učenicima govorila o značaju vode prilagođeno njihovom uzrastu.
Predavanje je nastojalo potaknuti učenike viših razreda osnovnih škola na razmišljanje o problemima vezanim uz vodu i vodne resurse. Učenici su saznali o važnosti vode kao oskudnog resursa te o presudnoj važnosti vode i očuvanja voda za cjelokupnost života na Zemlji. Voda i odvodnja su temeljno ljudsko pravo, pa se tema vode obradila i u kontekstu vode kao zajedničkog dobra koje pripada svim ljudima i živim bićima na ovom planetu. Učenici su se putem predavanja mogli upoznati i s problemom onečišćenja voda, saznati kako i sami mogu štedjeti vodu te što učiniti ukoliko primijete onečišćenje voda. Završni dio predavanja bio je posvećen lokalno-specifičnim prirodnim vrijednostima vezanim uz slatku vodu te kratkom indijskom film “Putti” koji tematizira oskudnost vodnih resursa.
Neka od sljedećih događanja vezana uz projekt Drava Art Biennale:
4. svibnja -predavanje Tomislava Domesa iz udruge „Pravo na grad” u Gimnaziji „Fran Galović” (predstavljanje publikacije „Naša voda – Analiza upravljanja vodnim uslugama u Hrvatskoj”)
19. svibnja – Ivana Korn Varga iz Svjetskog fonda za zaštitu prirode održat će predavanje o UNESCO-vom rezervatu biosfere na obalama rijeke Drave (u sklopu Dana muzeja)
lipanj – performansi na raznim lokacijama rijeke Drave
srpanj- filmovi o važnosti očuvanja vode u dvorištu Muzeja grada Koprivnice.
Projekt završava u rujnu okruglim stolom na temu privatizacije vode (vode kao zajedničkog dobra) i skupnom izložbom u Galeriji Koprivnica za koju je do 31. svibnja 2015. otvoren natječaj za mlade umjetnike/ce do 35 godina.
Projekt sufinanciraju Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Grad Koprivnica i Koprivničko-križevačka županija. Sponzori su Hartmann i Radio Drava.