Sunčana elektrana smještena na krovištu križevačkog Razvojnog centra i tehnološkog parka puštena je u pogon!
Podsjetimo, riječ je o projektu naziva Križevački sunčani krovovi putem kojeg je građanima ponuđena mogućnost da vlastitim sredstvima sudjeluju u financiranju.
Tako je kroz ‘crowfunding’ kampanju prikupljeno je čak 230.000 kuna potrebnih za postavljanje 30 kilovata snažne solarne elektrane. Važno je istaknuti da je ovo prvi takav projekt u državi.
– Sva električna energija koja se tu proizvede bit će iskorištena za potrebe ove zgrade. Funkcionira tako da ćelije proizvedu električnu energiju koja se kroz pretvarač i putem brojila troši. Cijelo vrijeme dok se proizvodi, ona se troši i tako smanjuje račun, a proizvedeni višak se pak predaje u mrežu. Za otkup tog viška, imamo ugovor s HEP-om – objasnio nam je Ivan Zoković iz Zelena energetska zadruga, voditelj projekta.
Ovime će se postići znatne uštede, točnije oko 36.000 kuna godišnje.
– Zadruga ima ugovor s križevačkim Poduzetničkim centrom o zakupu solarne opreme na 10 godina. I kroz taj period, sva ona ušteda služi za isplaćivanje obećane godišnje naknade malim investitorima, koji su uložili u ovo. Nakon isteka tih godina, elektrana postaje trajno vlasništvo Grada Križevaca – istaknuo je Zoković.
– Ovo je projekt na koji smo jako ponosni, u koji smo uključili građane, i kao što je bio slogan, dali smo energiju građanima u ruke. To je prvi u nizu takvih projekata i nastojimo dodatno osvijestiti važnost obnovljivih izvora energije i korištenja foto napona, ali isto tako perspektivi nekih drugih vidova obnovljivih izvora energije – zadovoljan je gradonačelnik Mario Rajn.
Isto tako, gradonačelnik Rajn je istaknuo da je ova inicijativa samo početak te najavio nastavak projekta.
– Pokrenut će se i na nekim drugim javnim objektima, a dodatni cilj je zapravo osvijestiti poduzetnike i građane na korištenje obnovljivih izvora energije – zaključuje gradonačelnik.
Podsjetimo, u samo 10 dana prikupljen je potreban iznos za gradnju elektrane. Ulagač je mogla biti svaka fizička osoba davanjem zajma na razdoblje od 10 godina, unutar kojih će im se vratiti ulog s kamatama od 4,5 posto.
Glavni nositelj i idejni začetnik projekta je Zelena energetska zadruga (ZEZ), a partneri suREA Sjever, Greenpeace, Terra Hub i Grad Križevci.
Projekt su podržali Europska federacija energetskih zadruga (REScoop.eu) i Europsko udruženje gradova Energy Cities.