Odgovor na pitanje zašto se obilježava Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti i kakav je omjer zaposlenih muškaraca i žena u znanosti u EU, a kakav u našoj zemlji dali su u OŠ Molve u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti.
Opća skupština Ujedinjenih naroda 2015. godine donijela je rezoluciju o proglašenju 11. veljače Međunarodnim danom žena i djevojaka u znanosti kako bi se ohrabrilo i potaknulo mlade žene da se bave znanošću koja se često smatra muškim područjem.
I oni su u školi željeli skrenuti pozornost učenicima na žene koje su svojim djelovanjem promijenile svijet i način na koji živimo, a temu su proširili govoreći o ženama koje su, osim u znanosti, djelovale i u drugim područjima – književnosti, filmu, slikarstvu, sportu, politici te su svojim djelovanjem dovele do napretka i boljitka u društvu te do boljeg današnjeg položaja žena u društvu. Ideja za obilježavanje temeljila se na dvjema knjigama o neustrašivim ženama: Žene u znanosti i Priče za laku noć za mlade buntovnice.
Nakon kratkog uvoda o ženama u znanosti i isticanja mota večeri: In a world full od Kardashians, be a Curie!, pročitane su dvije inspirativne priče iz knjige Žene u znanosti – o kemičarki i fizičarki Marie Curie te astronautkinji Valentini Tereškovi.
Potom su uslijedile aktivnosti za učenike: tražili su ilustracije žena sakrivene u knjižnici i holu škole, na mreži su istraživali o tim ženama i izdvajali najvažnije podatke o njima i njihovim iznimnim postignućima, s posebnim naglaskom na povezanost s temom večeri.
Sve zanimljive podatke učenici su zapisivali na pripremljene straničnike koje su kasnije i predstavljali jedni drugima. Straničnike su ponijeli kućama kao podsjetnike na večer, te zaključili kako su za ostvarenje snova potrebni rad, marljivost, upornost, hrabrost te vjera u sebe i vlastite sposobnosti.
Na kraju večeri, iz knjige Priče za laku noć za mlade buntovnice učenici su pročitali nekoliko zanimljivih priča, a čitanje je završilo pričom o trima matematičkim genijalkama zaposlenima u NASA-i kojima je, u vrijeme kad su radile, bilo uskraćeno priznanje za njihov rad. Ta je priča ujedno poslužila i kao uvod u gledanje filma inspiriranog njihovim životima, pod nazivom Hidden figures. Učenici su pogledali početak filma, dovoljno da ih se potakne da ostatak pogledaju kod kuće s obitelji i uoče poruku filma.
– Mladim buntovnicima iz cijeloga svijeta: sanjajte još veće snove, težite višem, borite se žešće, a kad posumnjate, ne zaboravite: VI STE U PRAVU! – zaključili su događanje citatom iz Priče za laku noć mlade buntovnice.