U prostorijama Županijske uprave Koprivničko-križevačke županije održana je početna konferencija projekta (O)drži korak: Obrazovanjem romske djece i mladih do održivog razvoja zajednice.
Nositelj projekta je predsjednika Udruge Roma Korak po korak Franjo Horvat, a partneri u projektu su Osnovna škola Fran Koncelak Drnje, Osnovna škola Antun Nemčić Gostovinski Koprivnica, Pučko otvoreno učilište Korak po korak, Knjižnica i čitaonica Fran Galović Koprivnica te Koprivničko-križevačka županija.
– Ima puno romske djece koja nisu ravnopravna s ostalom. Cilj nam je izjednačiti mogućnosti romske djece i omogućiti im bolje praćenje nastave, ali i pomoći njihovim roditeljima. Bitna je edukacija nastavnika koji rade s romskom djecom – rekao je zamjenik župana Ratimir Ljubić.
Projekt je odobren putem Poziva na dodjelu bespovratnih sredstava koji se raspisuje u okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje Osnaživanje doprinosa organizacija civilnoga društva obrazovanju za održivi razvoj za unapređenje ekonomske i socijalne kohezije. Iznos bespovratnih sredstava u projektu je 442.323,59 kuna.
– Prošle godine smo dobili kombi vozilo za prijevoz romske djece s poteškoćama u razvoju. Problemi romske populacije su ogromni. Putem ovog projekta možemo djelovati na obrazovanju. Romska djeca će se integrirati u društvo i među vršnjake. Ovo je tek početak – rekao je predsjednik Udruge Roma Korak po korak Franjo Horvat.
Cilj projekta je promicati uključivo i pravedno društvo koje poštuje kulturnu raznolikost Roma i stvara jednak mogućnosti za njihovu integraciju u društvo. Specifični cilj projekta je doprinijeti boljim mogućnostima djece i mladih Roma da se kvalitetno obrazuju i integriraju u društvo u Koprivničko-križevačkoj županiji, a sve u cilju održivog razvoja našeg društva općenito.
Direktni korisnici projekta su 240 učenika razredne nastave OŠ Fran Koncelak Drnje, 60 učenika OŠ Antun Nemčić Gostovinski Koprivnica, 30 učitelja i stručnih suradnika iz partnerske škole, 10 članova i volonteri Udruge Roma Korak po korak.
– Dosta romskih učenika je na našem školskom području. Niz godina imamo različite aktivnosti i radionice da bi im olakšali obrazovanje. Projekt je veliki za sve nas, pokriva sva područja koja nam trebaju u radu s romskom djecom. Dobit ćemo kompetencije koje nismo imali. Vrata su široko otvorena, a ishodi će biti onakvi kakve smo planirali – rekla je ravnateljica Osnovne škole Antun Nemčić Gostovinski Gordana Gazdić Buhanec.
Očekuje se da će 30 nastavnika, učitelja i predstavnika lokalne i područne samouprave steći razumijevanje dinamike stvaranja i utjecaja stereotipa i predrasuda spram ranjivih skupina. Razvit će kompetencije za promjenu školskog okruženja u cilju stvaranja jednakih šansi za svako dijete. Sudionici će razviti kompetencije za rad s djecom koja ne govore hrvatski jezik kod kuće.