Vrhovni sud Republike Hrvatske 2. travnja ove godine donio je presudu (Rev-2868/2018) u kojoj je zauzeto pravno shvaćanje da potrošači koji su izvršili tzv. konverziju ugovora o kreditu prema Zakonu o potrošačkom kreditiranju iz 2015. godine imaju pravo na povrat novca s osnova preplaćenih kamata. Tom presudom u bitnome je zauzeto pravno shvaćanje da konverzija nije prepreka koja bi onemogućavala potrošače da u pojedinačnim sudskim sporovima tužbom traže i ostvare svoja prava, a koje prigovore su isticale banke u sporovima.
Prema Udruzi Franak takvih potrošača je trenutno u Republici Hrvatskoj oko 55 tisuća.
Ranije je Visoki trgovački sud Republike Hrvatske, 14. lipnja 2018. godine, objavio presudu kojom je potvrdio da su ugovorne odredbe koje dozvoljavaju bankama da jednostrano i bez jasnih parametara mijenjaju kamatnu stopu, kao i samo ugovaranje kredita uz valutnu klauzulu u švicarskim francima bile nepoštene za potrošače – građane jer ih banke nisu upozoravale građane na mogućnost značajnog rasta tečaja.
Ta se presuda Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske tiče kredita koje su podizali građani u razdoblju od 10. rujna 2003. godine do 31. prosinca 2008. godine i sklapali sa osam tuženih banaka u tom postupku – Zagrebačka banka, Erste banka, Raifeisenbank, Addiko (bivša Hypo banka), OTP banka, Splitska banka i Sberbank (ranije Volksbank).
Udruga Franak sada koja broji oko 30.000 članova te na državnoj razini marljivo radi i održava tribine na kojima upoznaju građane sa njihovim pravima i na koji način da ih ostvare. Takvih kredita prema nekim procjenama u Hrvatskoj ima preko 120.000.
Osim što obavještava građane o njihovim pravima, Udruga Franak održava i savjetovanja za odvjetnike kako bi svojim članovima i ostalim građanima osigurala što bolju pravnu pomoć. Na zahtev svojih članova dostavlja popis tih odvjetnika po gradovima koji su prošli savjetovanje i sa kojima razmjenjuju sudsku praksu i iskustva.
– Presuda Vrhovnog suda Republike Hrvatske od 2. travnja 2019. godine kao i presuda Visokog trgovačkog suda od 14. lipnja 2018. godine velika su stvar za potrošače u Republici Hrvatskoj. Te presude su ujedno i na tragu odluka Suda Europske unije kojima je položaj potrošača znatno ojačao u posljednjih nekoliko godina.
Vrhovni sud Republike Hrvatske ovom zadnjom odlukom dao je do znanja i potrošačima koji su izvršili konverziju kredita iz valute CHF u Euro da imaju pravo na preplaćene ugovorne kamate jer su ih banke primjenom nepoštenih ugovornih odredaba svojojm jednostranom odlukom mijenjale na štetu potrošača. U pogledu ostalih korisnika kredita koji koji nisu izvršili konverziju ili su kredit otplatili prije konverzije stav sudova da imaju pravi na povrat preplaćenih iznosa s osnova preplaćenih kamata bio je jasan i ranije.
“U zraku” je još pitanje preplaćenih iznosa s osnova tečaja. Presuda Visokog trgovačkog suda je pravomoćna, međutim svoju zadnju riječ o tom pitanju još mora dati i Vrhovni sud Republike Hrvatske.
Važno je za napomenuti da 13. lipnja 2019. godine nastupa zastara potraživanja s osnova preplaćenih kamta koja je prekinuta kolektivnom tužbom udruge Potrošač, tj. nakon tog dana potrošači će moći uspješno tražiti samo preplaćene iznose kamata unazad 5 godina od podnošenja tužbe – rekao je za ePodravinu odvjetnik Krunoslav Vuljak.