Već godinama trčanje je njen način života. Uvijek nasmijana, puna radosti i energije 24-godišnja Eva-Marija Jalšić, trči devet godina. Priča ove simpatične djevojke iz Ludbrega, studentice zadnje godine sestrinstva sve je osim uobičajena. Eva je do 15. godine plesala u mažoretkinjama i uvijek je bila vitka, polazila glazbenu školu, dani su joj bili ispunjeni školskim i izvanškolskim aktivnostima. No, nešto ju je tada ponukalo da krene s trčanjem. Prvo je to bilo oko njoj obližnjeg Otoka mladosti, pa je krenula ludbreškim ulicama.
– U prvom razredu srednje škole u skoro tri mjeseca naglo sam se udebljala 20 kilograma. Puno sam učila, sjedilački način života je prevladao. Odjednom nisam imala što obući i to me mučilo, ali ne pretjerano. No, pogodila me tada izjava kolegice iz razreda koja mi je rekla: „Evica, pa ti si lopta!“ To mi je bio poticaj da se realnije sagledam i od tada sam odlučila svaku večer trčati kako bih opet bila fit – ispričala je Eva-Marija.
Potpora i društvo u trčanju bio joj je brat Antonio koji je trenirao atletiku. Mišići su se stezali, tijelo se formiralo, kilogrami su se topili, na njenom licu osmijeh je bio sve veći, a unutarnje zadovoljstvo sve očitije.
– Zajedno smo trčali svaku večer, vikendima u prirodi jer boravak u prirodi pozitivno utječe na zdravlje. Uskoro će i desetljeće kako trčim i super se osjećam. Trčanje mi je preraslo u ljubav, a jedan mjesec pretrčala sam čak 200 kilometara! – ponosna je Eva-Marija.
U početku je trčala rekreativno, pomicala granice iz dana u dan, te povećavala brzinu trčanja. Prva utrka na kojoj je sudjelovala bila je UNICEF-ova humanitarna utrka Mliječna staza 2017. dužine 5 km koja podiže svijest o važnosti dojenja i pružanja kvalitetne skrbi od samih početaka djetetova života. A do sada je istrčala četiri polumaratona dužine od 21 km.
– Udružila sam se s prijateljicom Leom, zajedno se prijavljujemo i sudjelujemo na utrkama. Svoj prvi polumaraton istrčala sam 2018., i to onaj zagrebački, zatim je slijedio čakovečki, pa Grawe noćni polumaraton, i opet zagrebački – kaže Eva-Marija.
A najdraža utrka joj je ipak Wings for Life u Zadru kada cijeli svijet trči u isto vrijeme za one koji ne mogu. Iznos startnine izravno se uplaćuje na istraživanja kojima je cilj pronaći lijek za ozljede leđne moždine.
– Zadar je toga dana prigrlio nas čak 9000 veselih trkača koji smo svoje vrijeme, misli i korake poklonili onima kojima je to najpotrebnije. Startali smo u 13 sati i to u istom trenutku kad i tisuće ljudi iz cijeloga svijeta. Istrčala sam 17 km, cijelo vrijeme smo trčali uz rivu. Nije bilo ciljne linije u onom obliku na koji smo navikli, već je ciljna linija presretačko vozilo koje dostiže trkače! Stoga je cilj bio trčati koliko možeš dok te ne prestigne – ispričala je Eva-Marija svoje dojmove.
Prijavila se i za ovogodišnje „Wingse“ koji su se trebali održati u svibnju. No, koronavirus…
– U utrci mogu sudjelovati apsolutno svi – bez obzira na to jesu li redoviti trkači ili početnici koji se nikada nisu bavili trčanjem – kazala je prije no što je utrka otkazana.
Nedavno se pridružila Sportsko-rekreativnom društvu BSV Ludbreg. Eva je tako dobila novi uzlet u trčanju i spojila se s drugim trkačkim entuzijastima. Krenuli su crossevi, zajednički odlasci na utrke i međusobna bodrenja i navijanja.
– Cilj BSV društva je da se mladi usmjere zdravijem načinu života, potakne sportski duh. Želja nam je da uključimo sve sugrađane i goste željne rekreacije, sporta i boravka u prirodi. Imamo atraktivnu okolinu što je idealno za održavanje sportskih igara i natjecanja – pojasnio nam je predsjednik Igor Golec.
Više kretanja, bavljenja sportom, rekreacijom, ali i zdrava prehrana temelj su zdravlja. Kako je medicinska sestra, Eva je s nama podijelila i nekoliko zdravstvenih savjeta.
– Možemo popiti čaj umjesto kave, jesti kuhanu umjesto pržene hrane, koristiti crni ili raženi kruh umjesto bijelog. A slatkiše bi svakako u prehrani trebalo zamijeniti voćem. Raduje me svaki pokušaj i napredak mojih prijatelja koji se odvaže na tjelesnu aktivnost i brinu o sebi. Koliko je trčanje dobar i umjeren napor za tijelo, donosi i niz dobrobiti: zdravlje, bolju fizičku spremu, samopouzdanje, opušta um, podiže raspoloženje – poručuje.
Za trčanje su bitne samo kvalitetne tenisice i dobra volja, a sve što vidite oko sebe je vaša staza za trčanje. I na kraju, gdje trčati?
– Trčati se može bilo gdje, jednostavno je i efikasno. A kada vam se nešto sviđa i u tome uživate, samo se otvaraju nova vrata i dobivate nove prilike. Ja sam upoznala divne ljude, jer, uostalom, kakvi bi i bili nego divni kada se bave trčanjem – nasmiješeno kaže Eva-Marija.