Udruga Maslačak Križevci je u partnerstvu sa Centrom za socijalnu skrb Križevci uspješno realizirala trogodišnji program Poludnevni boravak koji se provodio od 1. lipnja 2017. do 31. svibnja 2020. Ovim programom je uvedena nova socijalna usluga za osobe s intelektualnim teškoćama iznad 21. godine. Program je financiralo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a sufinancirali Koprivničko-križevačka županija i Grad Križevci.
Cilj programa je bio prevencija institucionalizacije osoba s intelektualnim teškoćama te povećanje kvalitete njihova života.
Kroz brojne provedene aktivnosti kao što su radno-okupacijske aktivnosti, stručno osposobljavanje, slobodno vrijeme te psihološka podrška i osnaživanje, doprineslo se ostvarivanju prava na život u zajednici, osposobljavanju za što samostalniji život i rad i kvalitetno provođenje slobodnog vremena. Kupnjom kombi vozila početkom 2019. godine u poludnevni boravak su uključene i one osobe s intelektualnim teškoćama koje nisu dolazile zbog nedostatka prijevoza.
– Što zapravo osobama s intelektualnim teškoćama, članovima Udruge znači poludnevni boravak? Oni su kroz ovaj program bili sretni i zadovoljni. Naučili su nešto novo, putovali su, družili su se sa prijateljima, sudjelovali su na priredbama i manifestacijama, plesali su, bavili se sportom, kuhali su, brinuli o kući i vrtu, slavili su rođendane… Osjećali su da su dio zajednice u kojoj žive, osjećali su se ravnopravno i vrijedno. Osmijeh na njihovim licima govori više od riječi – kažu iz Udruge.
Na kraju treće godine dogodila se epidemija, ali su se u Udruzi i u toj situaciji uspješno snašli te kontinuirano provodili aktivnosti na daljinu sa korisnicima. Slali su se radni zadaci poštom ili osobno, pripremljeni su i video zadaci, a komunikacija se odvijala putem raznih kanala.
Na fotografijama se može vidjeti samo mali djelić onoga što se sve radilo kroz ovaj program, a bilo je puno aktivnosti i događanja.
Program je realiziran zahvaljujući i zaposlenicama, voditeljima, volonterima, osobnim asistentima, roditeljima, udomiteljima, partnerima, suradnicima i donatorima. U Udruzi očekuju Odluku o financiranju novog trogodišnjeg programa od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i nadaju se da će i nadalje moći pružati osobama s intelektualnim teškoćama podršku kakvu zaslužuju.
– Nažalost, sve usluge koje u Udruzi pružaju članovima ovise isključivo o natječajima i prolasku projekata na istima što je uvijek vrlo neizvjesno te ne garantira sigurnost i kontinuitet – rekla je Tamara Premuš iz usluge Maslačak.