Kako se približava početak školske godine, raste zabrinutost roditelja, ali i učitelja i profesora
Nova školska godina počinje za samo tri tjedna, a još uvijek ne postoji razrađen plan kako bi obrazovanje u uvjetima pandemije trebalo izgledati.
Prema dosadašnjim najavama, ministar obrazovanja Radovan Fuchs želi da svi učenici 7. rujna sjednu u školske klupe.
Poznato je i da se teži tome da se nastava ne obustavlja u cijeloj državi, već samo u žarištima, odnosno, u pojedinim razredima ili školama.
Najavljena su i tri moguća scenarija odvijanja nastave. Prvi je da nastava u potpunosti odvija u školama, drugi je mješoviti model – dijelom u školama, a dijelom preko interneta, a treći je online nastava, piše RTL.
Još uvijek nije precizirano ni hoće li u školske klupe samo najmlađi, odnosno djeca do 10 godina starosti jer nemaju sposobnost prenošenja koronavirusa kao odrasli pa su manje ”opasna” za ukućane, dok je kod starijih učenika sposobnost prenošenja virusa identična s onim odrasle populacije.
Kako se približava početak školske godine, raste zabrinutost i roditelja, ali i učitelja i profesora.
RTL je zanimalo hoće li učenici morati nositi maske u školi, je li to uopće izvedivo, koliko često bi se maske trebale mijenjati, kako bi boravak u školi pod maskama psihološki utjecao na učenike nižih razreda, osobito prvašiće, te kako bi to podnijela djeca s posebnim potrebama.
No unatoč tome što školska godina već uvelike kuca na vrata, a broj novozaraženih u Hrvatskoj se drastično povećao u odnosu na proljeće, epidemiolozi iz Nacionalnog stožera i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na ta pitanja još nemaju odgovore.
– To još nismo dogovorili i ne možemo u ovom trenutku odgovoriti – kratko je za RTL.hr odgovorio epidemiolog Bernard Kaić iz HZJZ-a, koji je ujedno i član radne skupine za razradu i predlaganje mjera za početak pedagoške, školske i akademske godine.
Ipak, iz odgovora se može iščitati da se razmatra i takva mogućnost.