Nakon što su mljekari nedavno javno upozorili na katastrofalno financijsko stanje u kojem se nalaze zbog nebrige države, javljaju se i ratari.
Prvi su to odlučili učiniti jedni od najvećih u Koprivničko-križevačkoj županiji braća Dražen (37) i Damir (31) Kušenić iz Štaglinca, jer kažu da su njihova imanja pred bankrotom zbog države koja im duguje 900 tisuća kuna na ime povrata kapitalnih ulaganja te oko 200 tisuća kuna poticaja.
– Danas sam dobio prvu opomenu banke jer nisam uplatio 35 tisuća kuna “tešku” polugodišnju ratu kredita za traktor, a u drugoj banci već dva mjeseca ne vraćam kredit. Dugujem joj 72 tisuće kuna i imam još mjesec dana “popravnog”, a onda počinje pljenidba. Istovremeno, od polovice prosinca prošle godine čekam da mi država vrati pola milijuna kuna kapitalnih ulaganja, a u listopadu bi trebao dobiti još 180 tisuća kuna za isto. Račun mi je blokiran, ruke vezane i ne preostaje mi ništa nego čekati ili novac ili ovrhu. Ako doguram do početka sezone radova i država mi ne vrati novac ovisit ću o dobroj volji dobavljača, jer im nemam od kuda dati 300 tisuća kuna za repromaterijal – opisao je Damir svoju situaciju i naglasio da u priču nije uračunao svakodnevne troškove života svoje obitelji.
Dodao je da je prije mjesec dana zatražio 300 tisuća kuna kredita i za njega je voljan jamčiti imovinom vrijednom 1,3 milijuna kuna, no do danas nije dobio odgovor. Za prihode od prošlogodišnje sjetve, a riječ je o 75 hektara pšenice te 73 hektara uljane repice i 25 hektara kukuruza, Dražen kaže da su otišli na plaćanje kredita, dobavljača i drugih troškova.
– Tražio sam svojih pola milijuna kuna u Ministarstvu poljoprivrede, no tamo su me uputili na Agenciju za kapitalna ulaganja, a u njoj mi rekli da od povrata novca ništa jer je državna blagajna prazna.
U vrlo sličnoj situaciji je i njegov brat Dražen, koji sve manje vjeruje da će opstati iako na 250 hektara sadi kukuruz, pšenicu i uljanu repicu. Već mjesecima čeka da mu država vrati nešto više od 400 tisuća kuna kapitalnih ulaganja i isplati više od 150 tisuća kuna poticaja, no i njemu su rekli isto u Ministarstvu poljoprivrede i Agenciji za kapitalna ulaganja.
– Kupio sam traktor, sijačicu i prskalicu, no od povrata novca ništa. Mjesečno moram bankama vratiti 36 tisuća kuna, što, kao i plaćanje obaveza prema državi i dobavljačima, za sada nije problem, ali ako se ubrzo nešto ne promijeni mene i druge ratare čeka sudbina proizvođača mlijeka, jer smo više-manje svi u istim problemima. Kojoj god instituciji ili odgovornoj osobi se obratim uvijek dobijem isti odgovor-pitajte nekog drugog. Kroz godine smo brat i ja mukotrpnim radom uspjeli stvoriti respektabilna imanja koja obrađuju oko 500 hektara zemlje najsuvremenijim strojevima, no ako se u državi nešto pod hitno ne promijeni propast ćemo kao i mnogi mali poljoprivrednici – rekao je Dražen Kušenić i izdvojio da bi povrat dijela kapitalnih ulaganja iskoristio za širenje ratarske proizvodnje.
Naglasio je da je sa 70-ak kućanstava sklopio ugovor o zakupu poljoprivredne zemlje te da je i njima i lokalnim upravama na čijem području obrađuje drževnu poljoprivrednu zemlju platio sva potraživanja. Zbog toga, ali i na vrijeme plaćenih obaveza prema državi mjerodavno ministarstvo bi njegmu i drugim urednim platišama trebalo omogučiti naplatu svih potraživanja te sigurnije uvjete poslovanja.