U dvorištu koprivničke Gimnazije Fran Galović danas je upriličeno otvorenje izložbe u sklopu projekta INTERREG: Ecooperation.
Cilj projekta je razvijanje međukulturalnih veza i suradnje učenika srednjih škola u mađarsko-hrvatskoj prekograničnoj regiji istraživanjem bioraznolikosti. Tako će učenici kroz „školu u prirodi“ naučiti istraživati tlo, vodu i mikroklimu pomoću akvamobilnosti, ciklomobilnosti i kampiranjem.
Jedan od zadataka bit će i očuvanje biološke raznolikosti na rijeci Dravi, a sve kroz ekološki pristup i inovativne metode rada i učenja. Na ovaj način stvorit će se zajedničke platforme za učenje, dijeljenje sadržaja i njihove implementacije u obrazovni sustav.
O velikoj vrijednosti i značenju projekta za gimnazijalce dotakao se ravnatelj Vjekoslav Robotić.
– Ovo je projekt iz Socijalnog fonda Europske unije koji smo drugi put dobili u partnerstvu sa školama iz Preloga i gimnazijom iz Csurga. Vrijednost projekta je oko 1,8 milijuna kuna, a cilj je u tri razvojne osi poučiti učenike i nastavnike te ih usavršiti na pripremu jednodnevne i višednevne terenske nastave s naglaskom na prekogranični prostor i bioraznolikost. Isto tako, naša škola dobiva opremu za plovidbu i kemiju, biologiju i fiziku vode. Imamo ploveći laboratorij i u ovom trenu smo spremni organizirati terensku nastavu sa šest stručno osposobljenih nastavnika za 20 do 30 učenika – istaknuo je ravnatelj Robotić.
Otvorenju izložbe prisustvovala je zamjenica gradonačelnika Ksenija Ostriž koja se na licu mjesta uvjerila kako izgleda plovna oprema vrijedna 300 tisuća kuna s kojom će, ako epidemiološke mjere to dozvole, početkom iduće školske godine krenuti na spust rijekom Dravom.