Nedavno rastući trend poskupljenja kruha i pekarskih proizvoda slijede i cijene povrća, ponajviše mahuna i graha čiji je ovogodišnji urod napola manji nego prethodnih godina. Suša i klimatske promjene, kažu nam prodavači na koprivničkoj tržnici, učinili su svoje.
Za kilu mahuna, tako, kupci moraju izdvojiti 25 kuna, dok su lani došle 20 kuna.
– Kvalitetne su, ali su slabo rodile. Svaki drugi dan sam ih navodnjavao. Ove godine smo ubrali oko 100 kila – rekao nam je uzgajivač i prodavač Želimir Ščapec iz Vinice.
Na svom prodajnom mjestu nudi još rajčicu, papriku, ciklu, ali i grah koji je ovoga ljeta “cjenovna kraljica”. Kilogram očišćenog trešnjevca stoji 40 kuna.
– Prošle je bio 25 kuna. Kila graha u ljusci je 20 kuna, bio je po sedam. Iako sam ga ove godine posadio puno više, teže ga je prodati. Cijena mu je porasla – govori.
Vremenske prilike različito su utjecale na povrće. Jednom dobro, a drugom loše, pa su tako cijene rajčice, cikle, paprike ostale na razini prošle godine. Tako misle i kupci koji su primijetili da su cijene povrća i grahorica porasle za 30-ak posto.
– Došlo vrijeme da si pojedine vrste mogu priuštiti samo oni “dubljeg džepa”. Ispada da je meso sada najjeftinije. Ali mahune su mahune, sad u ovo vrijeme, što je ljeto bez mahuna? – kažu nam dvije gospođe u prolazu.
– Kad su mahune došle s prvim cvijetom, uhvatile su vrućine, a njihovo je nepisano pravilo da tada trebaju kišu, a kiše nije bilo – rekao nam je Koprivničanac Željko Varga koji nije čest gost na tržnici, jer ima svoj vrt.
– Ništa ne kupujem, u vrtu uzgajam mahune, krastavce, paradajz, paprike, peršina, celer, sve imamo svoje. Slušam na televiziji kako cijene divljaju. Primijetio sam, primjerice, da je ulje poskupjelo pet kuna, sve ide gore.
– Graha nema, nama su mahune cvale, ali nisu rodile, makar smo zalijevali redovito po 300 litara svaku večer. Godina je takva, jako čudna. Sve cvate, ali ne rodi. Po mojoj procjeni to je radi klimatskih promjena na koje utječu milijarderi lakomi za novcem i ne razmišljaju kako priroda strada. Oni zagađuju atmosferu – mišljenja je on.
Tri ovogodišnja mraza uništila su marelice, šljive, goričke breskve, a od jabuka su ostale samo kasne sorte, mošanke i ajdared.
– Prošle godine je tuča odnesla, ove mraz. Zadnje dvije godine su jako podbacile. Vrijeme se mijenja, jer su ljudi krivi, prirodu su uništili, zagađuju ju. Moglo bi doći do nestašice domaće hrane, no bit će one iz uvoza. Sretan bude onaj koji ima malo zemlje da uzgoji svoje povrće – rekao nam je kupac iz Njemačke koji je kupio papriku jer će mu punica praviti zimnicu.
Proizvođači na koprivničkoj tržnici slažu se kako će doći do nestašice domaće hrane. Po svemu sudeći, slijedi nam teška, tužna i skupa jesen, jer su dugotrajna suša, mraz i nevrijeme s tučom unatrag dvije godine ostavili trag i opustošili povrtnjake.