Četvrti je dan nastave u školskoj godini 2021./2022. za točno 994 prvašića koliko ih je u ponedjeljak prvi put sjelo u školske klupe na području Koprivničko-križevačke županije. U odnosu na prošlu godinu brojimo 26 polaznika prvih razreda više.
Čak osam škola ove školske godine nije upisalo nove školarce, dok je njih isto tako osam upisalo tek po jednog polaznika prvog razreda. Jedan prvašić krenuo je u školu u Budrovcu, Apatovcu, Torčecu, Ždali, Kutnjaku, Maloj Mućnoj, Srijemu i Velikom Botinovcu.
Obišli smo neke od njih ne bi li provjerili kako se snalaze na početku školske godine.
Prvašić iz Gornjih Maslaraca
Sebastijan Krnjak već je četvrti dan na nastavi, no još nije čuo kako zvuči školsko zvono. Neće ga ni čuti jer njegova Područna škola Mala Mučna ima tek jedan razred formiran od ukupno šest učenika. Uz Sebastijana tu su još tri polaznika drugog razreda i dva trećeg. Četvrti razred ove godine je “prazan”. Školsko zvono u takvom malom okruženju u kojem vlada obiteljska atmosfera, nema velikog smisla.
Učiteljica Silvija Holiček u ovoj je školi punih 25 godina. Svojevremeno je, otkrila nam je, imala ručno zvono, koje se nakon nekog vremena pokazalo suvišnim. Školski sat ovdje je prilagođen trenutnoj situaciji, nekad se skrati, a nekad produlji koju minutu, ovisno o zadacima koje u tom trenu izvršavaju.
Sebastijan je iz Gornjeg Maslarca. U školu dolazi autobusom. Neobično mu je buditi se ujutro zbog školskih obaveza.
U školi je malo drugačije nego je zamišljao. Jedini je učenik prvog razreda. Iza njega sjede Ana, Mia i Dominik, koji su treći razred. Od njih neće moći provjeravati domaće zadaće, ali već sad su mu razredni prijatelji od velike pomoći.
Abecedu, veli nam, još ne zna, no ovaj tjedan krenuo je pomalo učiti.
– Pomalo prepisuje naslove onoga što smo radili u bilježnicu. Funkcioniramo na različite načine, posložimo se kako nam u tom trenutku odgovara. Kod nas je rijetko kad tiho, uvijek inzistiram da me pitaju ako im što nije jasno. Gledamo filmove, uglavnom sve što im privlači pozornost radimo zajednički, a onda im posebno, ovisno o razredu koji polaze, zadajem zadatke. Na početku im je to malo neobično nakon male škole, ali se brzo prilagode. U takvim malim razredima je zapravo puno bolje, djeca su pažljivija jedna prema drugima i bolje se slažu – objašnjava učiteljica Silvija.
Sebastijan ima tri starija brata. Jedan sjedi s njim u učionici, ali Fabijan je učenik trećeg razreda. Obojica imaju svaki dan pet sati pa zajedno odlaze kući.
Sebastijanu se do sad najviše svidjela matematika, no to je tek početak, teško je predvidjeti hoće li tako i ostati.
– Nemam osjećaja da mu je polazak u školu predstavio neki veliki stres. Naravno, nema još usađene školske navike pa mu ostane knjiga ili bilježnica na klupi, ali sve će s vremenom savladati – kaže učiteljica.
Iz Male Branjske na nastavu stiže Jasmina
Na udaljenosti od nekoliko kilometara zračnom linijom od škole u Maloj Mučni, smjestila se Područna škola Srijem.
Ovaj će objekt idućih godina polaziti Jasmina Dološčak. Na nastavu ju iz Male Branjske za početak dovozi mama.
Učionicu s njom dijeli još pet učenika. Učiteljica Lovorka Ivanković u ovoj je školi punih sedam godina i kaže kako ju nikada ne bi mijenjala za neku veću školsku ustanovu. Odmah u startu ekipa nam otkriva da im je već od sredine tjedna teško i jedva čekaju vikend. Jasmina nam je pak u tom trenu tvrdila suprotno.
– Nije baš naporno, ali promjena je, teško im se probuditi ujutro – rekla nam je.
Iako nema vršnjaka koji bi s njom savladavali školsko gradivo, već prvog tjedna pokazalo se da neće biti problema jer ima pomagače iz viših razreda. Učiteljica Lovorka kaže kako je priprema za ovakvu nastavu dosta zahtjevnija.
– Kad sam počela raditi ovdje, jedna me kolegica savjetovala da se ne pripremam za razred nego za toliko učenika koliko ih ima, jer svaki je od njih poseban na svoj način i toga se i danas držim. Krenuli smo polako, još nema domaćih zadaća. Prvašica je uglavnom crtala, ne pretjerano. Prvi dio prvog razreda i ovako služi da se steknu radne navike, da naučimo da se ujutro moramo dići i tu biti do 12 sati – pojasnila je učiteljica.