S današnjim datumom ušli smo u novu eru pandemije povezane s covidom. Naime, u zdravstvu je počelo uvođenje obaveznih covid potvrda, točnije, svi zdravstveni djelatnici, baš kao i oni koji dolaze u bolnice, moraju biti cijepljeni ili testirani. Sukladno tome, u najvećim hrvatskim gradovima prosvjeduje se ispred bolnica, a revoltiranim medicinskim djelatnicama pridružili su se i građani. Na meti istih tako su se našli pojedini ravnatelji ustanova, ali i ministar Vili Beroš, koji se pojavio ispred KBC-a Zagreb.
Srećom po njega, takve neugodne situacije izbjegao je Mato Devčić, ravnatelj koprivničke Opće bolnice. Kazao nam je kako je na posao došao otprilike u 6.40 sati, a pritom nije zabilježio ništa neuobičajenog, a kamoli prosvjede ili prosvjednike.
– Kod nas je proces u tijeku, pripremali smo na njega izvjesno vrijeme. I nemamo nikakav prosvjed, a ako bude nekih nejasnoća kod zaposlenika, mi ćemo to s njima iskomunicirati – rekao nam je na početku prvi čovjek bolnice.
Polovica necijepljenjih je iz medicinskog kadra, polovica iz nemedicinskog
Kaže kako koprivnička bolnica broji 856 zaposlenika, njih 811 zaposleno je na neodređeno, 21 je pripravnik, a ostali na zamjeni. Od tog broja, otprilike 80-ak djelatnika nije cijepljeno ili testirano.
– Ta brojka uključuje i nemedicinske službe (tehničke službe, praonica, kuhinja…). Još preciznije, od tih 80-ak osoba, njih 50 posto je iz medicinskog kadra, a druga polovica je iz nemedicinskog kadra. No, nema tu neke fame ili drame, to je proces koji ćemo obaviti. Provode se brza antigenska testiranja i ako netko želi pristupiti radnom procesu, postupak je poznat. Mora se cijepiti, a ako to odbija, mora se testirati – poručuje Devčić.
Međutim, ističe da dosad nisu imali primjera da netko odbija i jedno i drugo. Ako će se pojaviti, riješit će to razgovorom, a o nekim većim sankcijama dosad nije bilo riječi.
– Bolnica spada u najnižu razinu zdravstvenog menadžmenta i mi provodimo odluke viših distanci. Što se tiče sankcija, spominje se da se piše neopravdan dolazak na posao, ali teško mi je govoriti o tome, jer nemamo takvu situaciju. Vjerujem da će tako i ostati. Puno veći problem su KBC-i, koji imaju nekoliko tisuća zaposlenih, i tamo su protesti mogući. Ali mi nemamo takve probleme – naglasio je ravnatelj Devčić.
Procijepljenost doktora je veća od 90 posto, medicinskih sestara 76 posto
Poručio je da je koprivnička bolnica u samom državnom vrhu.
– Mi smo top. Ne samo zbog visoke procijepljenosti zaposlenika, već i zbog nekih drugih stvari, no držat ćemo se teme. Naime, kod nas je cijepljeno preko 70 posto medicinskih sestara, a dobar dio ih je i prebolio koronu, dok je kod doktora procijepljenost još veća i iznosi preko 90 posto. To treba osvijestiti kod građana. Podravci i Prigorci mogu biti mirni što se tiče dostupnosti zdravstvene zaštite u koprivničkoj bolnici. U svim segmentima sustava pružamo uslugu u punom opsegu i ovaj proces nikako ne utječe na kvalitetu naše zdravstvene usluge – zaključio je Devčić.
Kontaktirali smo i Ružicu Evačić, glavnu bolničku medicinsku sestru. Kaže kako je u ustanovi točno 388 sestara, a procijepljenost je na visokih 76 posto.
– Bila bi i veća da u taj prosjek ne ulaze one koje su trenutno doma, na porodiljnom, na čuvanju trudnoće ili tako nešto slično. One ne rade i naravno da se nisu dužne cijepiti, ali svejedno ulaze u ovaj prosjek. Zato kažem da statistika nije sasvim točna – pojasnila je.
Poručuje da se zasad nitko izričito ne protivi novonametnutim pravilima.
Evačić: Nemamo antivaksera, ali ima raznih stavova i to je razumljivo
– Ljudi imaju slobodu mišljenja i mi ne možemo nikoga na nešto prisiljavati mimo njegove volje. Niti želimo to raditi. Ali činjenica je da nam nitko nije rekao neću, neću i neću. Nemamo antivaksera, kako se to popularno kaže, ali ima raznih stavova i to je razumljivo. Naime, kada pričamo o medicinskim sestrama, to je mlada populacija, djevojke planiraju trudnoću i zbog tih stvari nisu sigurne što bi napravile – pojašnjava nam Evačić.
No, dodaje, sve one imaju izbora.
– Ona koja se ne želi cijepiti, mora se testirati ako želi raditi. Testira se dvaput tjedno. Ako odbije i jedno i drugo neće moći doći na posao i neće biti plaćena za taj dan. Ako to odbijanje potraje više dana, tada to nije više pitanje za mene, već za više distance, vjerojatno i pravnu službu. Ali na sreću, nemamo takvih problema i vjerujem da ih nećemo ni imati – naglasila je glavna sestra.
Kazala je kako su oni koji rade ujutro već testirani, a oni koji dolaze poslijepodne, testirat će se prije posla.
– To je nama u opisu posla i nema tu nikakvih problema. Sve je pod kontrolom, sve normalno funkcionira, nema nikakvih izvanrednih situacija – zaključila je.
Ono što je važno naglasiti je to da za pacijente situacija bitno ne mijenja. Kako su nam poručili iz bolnice, većina pacijenata koji su naručeni na hospitalizaciju ionako ima covid potvrde, a oni koji, pak, dolaze u hitni bolnički prijem, nisu je dužni ni pokazati. Međutim, s obzirom na situaciju i bolest, jedan dio njih će sigurno biti testirani PCR testom.