Slatkovodne meduze nisu opasne za ljude kao njihovi morski srodnici. Iako pripadaju skupini organizama žarnjacima, žarnice su im slabije i ne mogu probiti ljudsku kožu – ističe koprivnički ekolog Goran Šafarek.
Meduze u jezeru Šoderici. Vjerovali ili ne, čitatelj portala Koprivnica.net Nenad Zetović ovih dana snimio ih je podvodnom kamerom.
– Zbog mutne vode, transparencije samih meduza bilo je nemoguće fokusirati i fotografirati. Meduze su bile veličine u promjeru od dva do četiri centimetara i bilo ih je cijelo jato na dijelu jezera ispred bivšeg Labuda – otkrio nam je Zetović.
Je li stvarno moguće da u Šoderici ima meduza vjerojatno nitko bolje ne zna od poznatog hrvatskog ekologa Gorana Šafareka. Nakon što je pregledao Zetovićevu videosnimku, Šafarek je potvrdio da se radi o meduzama.
video: Nenad Zetović
– Meduze ne žive samo u moru, već i u slatkoj vodi. Tako jedna vrsta živi u Šoderici i drugim šljunčarama. Radi se o vrsti Craspedacusta sowerbyi. Kao i mnoge druge meduze, ova vrsta se pojavljuje u dva oblika – kao sjedilački polip i kao pokretna meduza promjera do 2,5 centimetra. Meduze se izbacivanjem vode polagano kreću. Izgleda kao da pulsiraju. Polip je veličine svega jedan milimetar i jako ga je teško vidjeti. Najčešće se više polipa nastani na školjki trokutnjači ili glatkim oblutcima – pojasnio je ovaj ekolog iz Koprivnice.
Dodao je da je meduze u Šoderici teško zamijetiti tijekom dana jer su tada bliže dnu zbog životinjskog planktona kojim se hrane. U ranim večernjim satima, kaže, meduze se polako uzdižu prema površini. Hrane se sitnim planktonskim rakovima – veslonošcima i rašljoticalcima.
– Krajem ljeta dolazi do prave eksplozije ovih mekanih i prozirno-bijelih organizama, pa se čini da snijeg pada u zelenoj vodi. Topla voda pogoduju njihovom razmnožavanju pa se ljeti događa pravi boom u populacijama – rekao je Šafarek.
Naglasio je da se slatkovodne meduze pojavljuju u vodi dobre kvalitete, tako da kupači ne moraju strahovati za svoje zdravlje.
– Neki čak misle su one pokazatelji čistijih voda. Također, nisu opasne za ljude kao njihovi morski srodnici. Iako pripadaju skupini organizama žarnjacima, žarnice su im slabije i ne mogu probiti ljudsku kožu – tvrdi koprivnički ekolog i dodaje da ovaj stanar na šodericama nije autohton, kao uostalom ni sunčanica, amur, pastrvski grgeč (bass) i druge vrste riba te drugi organizmi poput nedavno otkrivenog mramornog raka.
– Slatkovodne meduze su strane vrste koje su u naše vode dospjele iz Azije. Prije nekih 15-ak godina zabilježene su u Srbiji i Slavoniji, a prije sedam-osam godina u Šoderici – završio je Šafarek.