Strukovno obrazovanje bila je glavna tema jučer održane sjednice Gospodarskog vijeća HGK – Županijske komore Koprivnica. Predsjednik Krunoslav Vitelj istaknuo je “važnost jačanja modela dualnog obrazovanja koji će omogućiti strukovnim zanimanjima još veću vidljivost i atraktivnost te povezivanje škola i gospodarstvenika s potrebama tržišta rada”, stoji na službenim županijskim stranicama.
Predstojnica HZZ-a Područnog ureda Križevci Vesna Kuterovac predstavila je aktualnu situaciju na tržištu, dok je voditeljica Službe za strukovno obrazovanje pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja Vesna Hrvoj Šic je prezentirala smjernice reforme obrazovanja.
Koprivničko-križevački dožupan Ratimir Ljubić spomenuo je kako je naša županija jedna od rijetkih u kojoj škole, institucije, Zavod, HGK, Obrtnička komora te gradovi i Županija sudjeluju u planiranju upisa u strukovne škole. Cilj je potaknuti upise u deficitarna zanimanja, što smatra raširenim problemom. Pohvalio je projekt Centra kompetentnosti, ulaganje sredstava u prijevoz učenika, stimulacije za učenike te promociju zanimanja kroz, na primjer, vodič kroz srednje škole.
Predsjednik Uprave tvrtke Radnik Mirko Habijanec više je puta govorio o reformi obrazovanja.
– Potrebno je u suradnji s gospodarstvom redefinirati upisne kvote, poraditi na kvaliteti obrazovanja kako bi učenici imali dovoljne kompetencije i mogli u konačnici konkurirati radnicima koji izlaze iz zapadnih sustava koji su još uvijek za nekoliko puta napredniji. Apeliram i na Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Vladu RH na bržu reakciju i koji će omogućiti poslodavcima da kreiraju još bolje uvjete za radnike, posebice one koji rade u sektoru graditeljstva – rekao je Habijanec.
Predsjednik Uprave Bauwerk grupe Hrvatska Igor Benaković vjeruje kako je “za uspjeh poslovanja važan dobar i zdrav balans između menadžmenta i zaposlenika.” Pragmatičnost je za njega važna odrednica u reformi.
– Ne treba tražiti daleko, već je dovoljno implementirati funkcionalne sustave koji se primjenjuju u uspješnim europskim zemljama te neke od tih postojećih modela preslikati i na naš sustav – izjavio je Benaković.
Darko Paviša iz tvrtke Rasco potvrdio je da u njoj radi 60-ak osoba koji su na praktičnom obučavanju. Radom će steći dodatne kompetencije te biti konkurentniji, što je dobitak za tvrtku koja potiče usavršavanje svojih zaposlenika, siguran je.
– U školama je potrebno detektirati interese djece te u koordinaciji s mentorima, nastavnicima i gospodarstvenicima pronaći adekvatna usmjerenja za ona zanimanja za koja pokazuju afinitete. Više nema vremena, potrebno je djelovati i stimulirati ljude, jer će inače u još većem broju otići na strana tržišta – mišljenja je.