Dječji vrtić Maslačak Đurđevac nakon uspješno završenog projekta Maslačak za sve kreće s provedbom nastavka projekta pod nazivom Maslačak za sve – faza II.
Projekt je u potpunosti financiran od strane Europskog socijalnog fonda, Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a putem projekta su dječjem vrtiću dodijeljena bespovratna sredstva u iznosu od 4.260.177,05 kuna.
– Prije početka provedbe projekta 2018. godine, dječji vrtić provodio je pet kraćih programa i radio u 11 odgojnih skupina. Projektom Maslačak za sve unaprijeđeno je pet postojećih i uvedeno šest novih kraćih programa te je uveden poslijepodnevni rad dječjeg vrtića za jednu mješovitu skupinu od 20 djece. Poboljšani su materijalni uvjeti rada u vrtiću, nabavljena je oprema vrijedna 385.586,06 kuna, didaktika za provedbu kraćih programa u vrijednosti 421.074,00 kune, stručna literatura vrijednosti 7.759,70 kuna te je provedeno stručno usavršavanje odgojitelja, stručnih suradnika i kuhara – pojasnila je ravnateljica Marija Čupen Tomica, ujedno i koordinatorica projekta.
Edukacijama su usavršeni kapaciteti svih odgojitelja i stručnih suradnika dječjeg vrtića na području predškolskog odgoja, emocionalnog pristupa i podršci najranijem razvoju djeteta. Riječ je o edukacijama Emocionalan razvoj i podrška, Terapeutska igra, Suradnja s roditeljima, Djeca s posebnim potrebama, Uvažavanje različitosti, Stvaranje interkulturalnog okruženja u vrtiću i odgoj za različitost, Živjeti različitost, Inkluzija djece s teškoćama u razvoju i Kreativnost kao razvojna kategorija.
– Edukacijom kuharica poboljšani su i usavršeni temelji zdrave prehrane djece vrtićke dobi, a postojeći jelovnici usklađeni su s prehrambenim smjernicama. Prehrana djece nutritivno i kalorijski je prilagođena potrebama djece, uvedene su nove namirnice i izrađen novi koncept pripreme i posluživanja hrane – kaže Čupen Tomica.
Tijekom provedbe projekta zaposleno je 10 novih osoba i to šest odgojitelja, jedan stručni suradnik i jedan koordinator projekta na puno radno vrijeme te kuharica i spremačica na pola radnog vremena. Unaprjeđenjem pet postojećih posebnih programa (engleski, zbor, vjerska, sportska i etno-tradicijska grupa) te uvođenjem šest novih programa (njemački, likovni, informatika, igraonice za darovitu djecu, eko grupa, i program radionica za roditelje „Rastimo zajedno“), đurđevački vrtić je postao jedini vrtić u Hrvatskoj koji svojim korisnicima, odnosno djeci nudi mogućnost izbora između 11 verificiranih kraćih programa. Novi i poboljšani programi su za sve polaznike tijekom provedbe projekta bili besplatni, a ukupno ih je polazilo 120 djece.
Uz sve navedeno, važno je spomenuti da je vrtić radio u poslijepodnevnoj smjeni i to u vremenu od 11 do 21 sat u jednoj skupini od 20 djece. Djeca su imala kompletno prilagođen raspored rada i aktivnosti kao i u redovnom radu vrtića, četiri obroka dnevno, provođenje aktivnosti prema planu i programu odgojitelja, boravak na zraku, dnevni odmor, vrijeme za igru i uključivanje u sve kraće programe koji su se provodili u vrtiću. Soba za tu odgojnu skupinu djece u potpunosti je opremljena novim namještajem, didaktikom, edukativnim slikovnicama i razvojnim materijalima te je osiguran likovni i potrošni materijal koji su djeca koristila u provedbi svakodnevnih aktivnosti.
Nastavkom projekta pod nazivom Maslačak za sve – faza II nastavit će se s unaprjeđenjem usluga dječjeg vrtića.
– Unaprijedit će se 11 postojećih kraćih programa za 140 djece i 20 roditelja, uvest će se jedan novi posebni program Senzorne integracije te integrirani Montessori program. Uvođenjem Montessori programa stavit će se naglasak na nov pristup upoznavanja djeteta s okolinom i načinom učenja. Montessori programom potiče se razvoj i povećanje djetetove prirodne radoznalosti kroz poticajnu okolinu i spontano učenje otkrivanjem. Također, potiče se djetetov boravak u prirodi, otkrivanje i upotreba prirodnih materijala što omogućuje spajanje boravka djece u školi u prirodi našeg novootvorenog hostela
„Borik“ koji je sa svojim istraživačkim laboratorijima namijenjen upravo ovakvoj metodi učenja i razvoja djece. Kako bi im omogućili neometan boravak u prirodi, planirana je nabava 300 komada kabanica, hlača i čizama, za djecu svih uzrasta od prve do šeste godine života, ali i polaznike predškole. Loše vrijeme za nas više neće postojati, što nas posebno veseli – kaže ravnateljica te dodaje kako će svi unaprijeđeni kao i novouvedeni programi biti besplatni za sve polaznike.
Projektom će se uvesti produljeni rad dječjeg vrtića za jednu mješovitu odgojnu skupinu djece od 20 polaznika, zaposlit će se šest odgojitelja, jedan stručni suradnik i koordinator projekta na puno radno vrijeme te spremačica i kuharica na pola radnog vremena. Kroz edukacije će se usavršiti kapaciteti 20 odgojitelja i stručnih suradnika, a za provođenje novih programa educirat će se po dvije odgojiteljice. Nabavit će se namještaj i didaktička oprema za provedbu Montessori programa i programa senzorne integracije, didaktika za opremu mješovite odgojne skupine produljenog rada dječjeg vrtića, stručna literatura, informatička oprema za provođenje kraćeg programa informatičke, glazbene i igraonice za potencijalno darovitu djecu te didaktička oprema za provedbu svih postojećih kraćih programa u ukupnoj vrijednosti od 917.193,05 kuna.
– Projektom Maslačak za sve – faza II zaokružene su postojeće ideje o razvoju našeg dječjeg vrtića te sada krećemo s radom na novima. Našim korisnicima želimo pružiti najbolju moguću uslugu, odgoj i razvoj kroz dodatne programe, mogućnost izbora stjecanja različitih znanja na svim područjima dječje percepcije. Kvaliteta predškolskog obrazovanja temelj je za daljnji razvoj, a mi ćemo svojim polaznicima i njihovim roditeljima omogućiti dostupnost razvoja na svih područjima kako bi im osigurali mirno i sretno djetinjstvo te napredak u daljnjem životnom obrazovanju – zaključila je ravnateljica Čupen Tomica.
Gradonačelnik Hrvoje Janči kaže kako se ovim projektom zaokružuje jedna šira slika i postiže još jedan korak na putu koji si je zacrtala đurđevačka gradska uprava, a to je najmlađima osigurati najbolji start u život.
– Cilj je korištenjem europskih sredstava dizati životni standard koliko god je to moguće, osigurati da i dalje nemamo listu čekanja. Dogradnjom novih osam skupina koju planiramo nagodinu riješit ćemo smještaj za 480 mališana koliko ih ima na području Grada. Osim toga, imamo i 12 kraćih programa koji su besplatni za sve korisnike, a planirana su i nova zapošljavanja. Na sve to izuzetno smo ponosni kao što su to i svi naši korisnici – kratko je prokomentirao gradonačelnik Janči.